Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tip na Trip po Slovensku

Plánujete dovolenku s rodinou alebo si chcete s priateľmi len tak vyraziť, no stále sa neviete rozhodnúť kam? Tak dajte koniec starostiam. My vám prinášame tipy na najzaujímavejšie miesta a pamiatky na Slovensku, ktoré si môžete vychutnať spolu s vašimi blízkymi.

Klietka hanby v Levoči

Starobylé mesto Levoča, ležiace na východe regiónu Spiš, je doslova kultúrno-historickým pokladom medzi slovenskými mestami. Klietka pochádza z približne 16. storočia a slúžila na trestanie ľahších priestupkov, ale aj na verejné vystavovanie ľudí, ktorí sa previnili proti dobrým mravom. Do klietky sa dalo dostať za pomerne dnes všedných prehreškov, ako napríklad ohováranie, cudzoložstvo či opilstvo. Na ľudí zamknutých v zamrežovanom priestore priamo v centre mesta bolo dokonca možné aj pľuť.

klietka

Gitarové múzeum v Sobranciach

„Gitarový kráľ “ Janči Ferko zo Sobraniec vybudoval blízko Zemplínskej šíravy v Sobranciach Gitarové múzeum, ktoré mapuje kompletný vývoj a výrobu elektrofonických gitár v Československu po druhej svetovej vojne. Dnes sa tam ukrýva 1100 exponátov. Múzeum ponúka aj zbierku hudobných nástrojov, ktoré boli preukázateľne používané aj osobnosťami svetovej hudobnej scény The Beatles, Led Zeppelin či Eric Clapton. Niektorí známi hudobníci, ako napríklad Maťo Ďurinda alebo Petr Janda za nadšenie z múzea darovali do zbierky vlastné nástroje.

Demänovská ľadová jaskyňa v Nízkych Tatrách 

V tejto jaskyni je mnoho zaujímavých útvarov pomenovaných rozprávkovými názvami, napríklad Kamenný škriatok Karol. Ale to nie je všetko, čo ju robí rozprávkovou – ak sa vám jaskyňa pri prehliadke bude zdať povedomá, pravdepodobne ste videli rozprávky Soľ nad zlato alebo Perinbaba. V tejto jaskyni sa totiž natáčali časti práve týchto dvoch rozprávok, zo známych scén je to napríklad Jakubkov útek na slobodu z Perinbaby. V jaskyni vraj kedysi býval drak. V prvej písomnej zmienke o jaskyni z roku 1672 sa píše o dračích kostiach, ktoré sa tam našli (v skutočnosti však išlo o kosti jaskynného medveďa).

jaskyna           ladova jaskyna

Oravský hrad v obci Oravský Podzámok 

Oravský hrad je jedným z najpríťažlivejších hradov na Slovensku s tromi vstupnými bránami s tunelom, pod ktorým sa nachádza spleť sprístupnených podzemných chodieb. Obľúbené sú jeho nočné strašidelné prehliadky a rôzne divadelné predstavenia. V priestoroch hradu sídli Oravské múzeum s archeologickými, prírodovednými, etnografickými či historickými expozíciami. Na hrade bola nakrúcaná prvá čiernobiela verzia filmu Dracula z roku 1922. Ďalej sa tu točili filmy ako Kráľ Drozdia brada, Sokoliar Tomáš či Láska na vlásku. Pod hradom tečie rieka Orava, na ktorej sa robí splav. Pod Oravským hradom je taktiež veľké množstvo reštaurácií a pohostinských služieb. Hneď vedľa je detský park, kde sa nachádzajú aj atrakcie pre tých najmenších.

hrad           oravsky hrad

Najvyššia socha Krista na Slovensku

Vedeli ste, že aj na Slovensku máme malé Rio? Respektíve najvyššiu sochu Krista u nás. Ide zatiaľ o tretiu kópiu slávnej brazílskej sochy na svete, druhou je 23 metrov vysoký Kristus Spasiteľ v portugalskom Lisabone. Socha sa nachádza v krásnej oravskej krajine. Spod jej nôh je pekný výhľad nielen na samotnú obec Klin, ale aj na Oravskú priehradu, Námestovo, Vavrečku, Suchú Horu aj Roháče. Pri dobrom počasí vidíte aj poľské Zakopané. Je vysoká takmer desať metrov a ruky rozprestiera na šírku siedmich metrov.

socha jk             socha

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií