Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nevysvetliteľná únava počas karantény: Telo je v strese, tvrdí odborníčka

Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo v čase pandémie a domácej karantény pociťujete nevysvetliteľnú únavu? Ľudia na sociálnych sieťach denne píšu o tom, ako sa takmer nedostali z postele a cez deň nedokážu pohnúť ani prstom. Poradkyňa Asociácie pre poradenstvo a psychoterapiu vysvetlila, že takáto reakcia tela je úplne normálna.

Možno ste si mysleli, že počas domácej karantény toho stihnete viac než kedykoľvek predtým. Opak je častokrát pravdou. Nevysvetliteľná únava, lenivosť, dni strávené na gauči pred televíziou či dokonca pocity úzkosti alebo depresie. Dôvod je jednoduchý, za všetko môže stres. Pandémia narušila spôsob, akým žijete a pracujete. To znamená, že mnohí sa museli prispôsobiť aktuálnej situácii a tráviť doma oveľa viac času než boli kedy zvyknutí.

Nevysvetliteľná únava je spôsobená zmenou

Ďalším negatívom domácej karantény je fakt, že sú zatvorené aj všetky posilňovne či spoločenské priestory. „Nebola som vonku už takmer 20 dní, nikdy som sa necítila takto vyčerpane,“ priznala na Twitteri spisovateľka Charlotte Burnsová. Dodala, že je unavená nielen fyzicky, ale aj psychicky. Karanténa dáva ľuďom skutočne zabrať. Poradkyňa Asociácie pre poradenstvo a psychoterapiu Jackie Rogersová ale tvrdí, že nevysvetliteľná únava je v poriadku.

„Všetci sa musíme prispôsobiť, sú to veľké zmeny. Je skutočne dôležité byť súcitný, ste unavení, pretože ste v strese, či si to uvedomujete alebo nie,“ vysvetlila Rogersová. Nevysvetliteľná únava preto nie je až taká nevysvetliteľná. Telo je v strese, pretože nerobíte aktivity, ktoré obyčajne. Nechodíte do práce, do školy a dokonca sa nestretávate ani s priateľmi. Rogersová tvrdí, že je dôležité vytvoriť si novú rutinu. To, ako zvládate stres, je individuálne.

Nevysvetliteľná únava počas karantény: Telo je v strese, tvrdí odborníčka
zdroj: pexels.com

Organizmus je vyčerpaný, treba myslieť pozitívne

Reakciu „utekaj alebo bojuj“ poznajú takmer všetci. Málokto však vie o takzvanej „zamrznutej“ reakcii, ktorá sa dá prirovnať ku zvieraťu predstierajúcemu smrť v sebaobrane. Môžete sa cítiť ochromene. „Je to, akoby ste mali v mozgu vypínač,“ povedala Rogersová. Je to preto, že vaše telo je vyčerpané a zbytočne vytvára adrenalín. Vaše telo bojuje, zatiaľ čo vy nerobíte nič. Aj keď sa nemusíte cítiť vystresovane, vaše telo skutočne je.

Niektorých môže sužovať aj nedostatok sociálnej interakcie, preto sa cítia sami a môžu prepadať depresii. Rogersová radi reverznú psychológiu, teda namiesto zúfania sa skúste sústrediť na vďaku. „Nezúfajte, že stojíte v rade v supermarkete, myslite radšej na to, aké fajn je byť chvíľu vonku,“ vysvetlila Rogersová. Ak máte pocit, že sa na vás nevalí iba nevysvetliteľná únava, ale aj záplava čudných pocitov, na chvíľu zastavte a zamyslite sa. Poriadne sa nadýchnite a upokojte svoju myseľ. Ak pracujete z domu a aj napriek domácej karanténe sa točíte v jednom kruhu, nepanikárte. „Skúste sa prejsť po dome, vyjsť na chvíľu na záhradu alebo na balkón,“ povedala Rogersová.

Zdroj Mirror
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií