fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zomrel vynálezca hry pexeso: Zdeněk Princ si užil miesto slávy iba problémy

Máte tip? napíšte nám mailom

Vynálezca legendárneho pexesa Zdeněk Princ zomrel vo veku 85 rokov. Pozrite sa s nami na azda vrcholné dielo nadaného muža, ktorý stvoril legendárnu stolovú hru. 

Pexeso – stolová hra s ktorou sa zabával azda každý z nás. Napriek nárastu technologických hiernoviniek, má  svoje neotrasiteľné miesto medzi hrami aj dnes.

Vynálezca tejto hry navždy odišiel. Vo veku 85 rokov zomrel v Česku vynálezca hry pexeso, výtvarník Zdeněk Princ.

Pexesom rozširoval kamarátom vedomosti

Vynálezca stvoril hru, aby sa ľudia bavili a najmä rozširovali si svoje vedomosti. „Ako skauti sme hrávali rôzne hry, ktoré sme si sami vymýšľali. Pretože som bol výtvarne nadaný, tak som to väčšinou vyrábal. Túto hru s dvojicami obrázkov som nazval, obrázková mozaika. Mal som vždy blízko k encyklopedickým znalostiam, takže na obrázky som dával mesta, hrady, osobnosti alebo známa umelecké diela, aby sa to dalo spoznať. Tým som vlastne aj kamarátom rozširoval vedomosti,“  takto si zaspomínal počas života vynálezca Zdeněk Princ. Hry, ktorá precvičovala mozgové závity malých aj veľkých už v polovice šesťdesiatych rokov v Československu.

Vynálezca hry stojí aj za menom

Názov pexeso znie na československé pomery pomerne exoticky. Ako vzniklo? „Môj názov – obrázková mozaika – bol príliš dlhý. Povedali mi, nech vymyslím niečo kratšie, ako domino alebo loto. V televízii vtedy bežala súťaž s názvom Pekelne sa sústreď. Tak som z toho urobil skratku s X namiesto K a vzniklo PE-XE-SO. Ten názov si cením najviac, je to jednoducho značka,“  povedal pred rokmi sám vynálezca hry pexeso Zdeněk Princ v rozhovore pre mesačník Stodůlecký posol, ktorý vyšiel pri príležitosti 50. výročia vzniku populárnej hry pexeso.

Vôbec prvé vydané pexeso vyšlo v náklade 10-tisíc kusov a malo indiánsky motív.

Miesto slávy, veľké problémy

Miesto slávy však hra pexeso Z. Princovi priniesla dlhy a politickú perzekúciu, príbeh vynálezcu ostával dlhé roky neznámym. Jeho autorstvo, ako aj honoráreochrannú známku mu za normalizácie zobral komunistický režim, informuje o tom Deník N.

Priznajte sa, poznali ste doteraz, kto kto bol vynálezcom hry? A zahráte si ho občas? 

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií