Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tipy ako žiť ekologickejšie, každý deň

V poslednej dobe neustále počúvame o klimatických zmenách a momentálne vyhliadky do budúcnosti, vôbec nevyzerajú dobre.

Dôkazy ukazujú, že vďaka ľudskej činnosti sa globálne teploty zvyšujú na úroveň, ktorá už nie je udržateľná pre životné prostredie.

Prelomová správa vedcov z OSN podrobne popisuje pochmúrne skutočnosti, ako je stúpajúca hladina morí i intenzívnejšie a častejšie horúčavy.

Nedávny prieskum, ktorý zahŕňal viac ako pol milióna ľudí vo veku 14 až 18 rokov, naznačuje, že ľudia sú za politické zmeny na podporu obnoviteľnej energie a udržateľných pracovných miest.

Ako žiť ekologickejšie

Ale čo vlastne môžeme robiť pre životné prostredie denne? Ako môžeme niečo zmeniť, keď sa zdá, že všetko má zlý vplyv na klími?

 

Móda

Skúste sa sústrediť na to čo naozaj potrebujete. Namiesto typicky veľkých módnych značiek siahnite po lokálnych značkách. Síce sú drahšie ale na druhej strane si dobre premyslíte, či danú vec potrebujete alebo nie.

Tiež môžete použiť internetové bazáre, kde často ľudia predávajú málo, či dokonca vôbec nenosené veci.

Tiež sa môžete poobzerať po miestnom SWAP-ovaní. ,,SWAP je zameraný na výmenu oblečenia, kabeliek, topánok a doplnkov. Môžete priniesť vytriedené oblečenie do spoločného obehu a za odmenu si môžete odniesť neobmedzené množstvo oblečenia, ktoré sa vám zapáči,“ hovorí Alžbeta Irková, ktorá ako prvá na Slovensko priniesla štruktúru SWAPovania

Naučte sa šiť. Naučiť sa ručne šiť a zošívať dieru nevyžaduje veľa času. Alebo ak máte pár roztrhaných džínsov, vždy ich môžete rozstrihnúť a ponechať ako šortky.

swap oblečenia
Swapovanie

Jedlo

Jedzte viac rastlinnej stravy: „Nemyslím si, že každý musí prejsť na vegánstvo, aby urobil obrovskú zmenu. Reálnejšia vec je pre väčšinu ľudí obmedziť spotrebu mäsa na pár dní v týždni, “ hovorí Immy Lucas blogerka a YouTuberka, ktorá vystupuje pod menom Sustainably Vegan.

Jedzte čo najviac lokálne: Ak jete avokádo, ktoré pochádza z Peru alebo banány, ktoré sú z Kolumbie, nie je to také udržateľné, ako keď budete jesť jablká, hrušky či paradajky vypestované na Slovensku. Tiež môžete podporiť miestnych farmárov na trhu, alebo si môžete potraviny objednať od lokálnych farmárov aj cez internet. Podporíte menšie potravinárske poľnohospodárstvo, ktoré má tendenciu byť šetrnejšie k Zemi. 

Jedzte čo najviac sezónne:  Ak jete ovocie alebo zeleninu z Maroka alebo Španielska mali  by ste vedieť, že sú vypestované na vyprahnutej pôde, kde by bez hnojiva a postrekov nikdy nič nevyrástlo. Uprednostnite preto lokálnych pestovateľov.

Zamyslite sa nad obalmi: Existujú bezobalové obchody, kde nakupujete nebalené potraviny. Môžete však zájsť aj do supermarketu a lepšie si vybrať tak, že si kúpite nebalené ovocie a zeleninu, alebo sa rozhodnete pre plechovky a kartón, ktoré sa vo veľkom recyklujú namiesto plastov.

pexels polina tankilevitch
zdroj:Autor fotky: Polina Tankilevitch na Pexels

Krása

Odličovanie: Používajte v kúpeľni odličovacie tampóny alebo vlhčené obrúsky? Vymeňte ich za handričku na tvár a odličovač na olejovej báze, ktorý vám pomôže odlíčiť make-up na konci dňa. Ak máte dieťa a vlhčené obrúsky jednoducho potrebujete siahnite po biologicky odbúrateľných obrúskoch.

Nakupujte bez balenia: Môžete si kúpiť šampón, kondicionér ale aj paličky do uší bez obalu. Stačí si nájsť lokálny bezobalový obchod. Môžu sa vám zdať drahšie ale, vydržia oveľa dlhšie. Takže cena za použitie je oveľa nižšia.

Zamyslite sa nad svojimi menštruačnými produktmi: Tampóny a vložky sú veci na jedno použitie a nie každý ich správne zlikviduje. Veľkou zmenou, ktorú môžete urobiť, je prechod na menštruačný kalíšok, čo je silikónový kalíšok, ktorý zachytí všetku krv a opakovane ho môžete používať každý mesiac. V súčasnosti existuje aj menštruačná bielizeň, ktorá je oveľa udržateľnejšia.

Veľké značky môžu byť aj ekologické: Veľa veľkých kozmetických značiek sa skutočne inšpiruje vegánskym environmentálnym hnutím. Je skvelé vidieť, ako sa tieto zmeny dejú. Chvíľu im to trvalo, ale tieto značky videli, že v nich je budúcnosť. Vyberajte eco-friendly produkty.

ako žiť ekologickejšie
Autor fotky: Karolina Grabowska na Pexels

Upratovanie

Smeti: triedenie odpadu by malo byť samozrejmosťou. Na bežný odpad využite rozložiteľné odpadové vrecia. Tiež môžete na odpad využiť papierové tašky, ktoré máte z nákupov. Nezabudnite na separáciu bio-odpadu.

Čistiace prostriedky: namiesto jednorazových vlhčených utierok siahnite po klasickej handričke, ktorú môžete používať roky. Čistiaci prostriedok si viete ľahko urobiť aj doma. Kúpeľňu namiesto drahých čistiacich prostriedkov umyte octom a uvidíte, ako sa bude lesknúť.

Pranie: môže byť tiež ekologickejšie, keď siahnete po pracích prostriedkoch, ktoré sú ecofriendly alebo ich kúpiť v bezobalovom obchode.

Cestovanie

Zamyslite sa nad svojou cestou: Máme také šťastie, že žijeme tu v Európe. Všade sa dostaneme vlakom a dokonca niektoré cesty po Európe sú z vlaku dych berúce.

Baľte sa udržateľne:  Snažte sa baliť čo najmenej – napríklad svoje toaletné potreby sa snažte zredukovať na mydlo a šampón, žiletku a zubnú kefku. Nenecháte tak toľko plastového odpadu v inej krajine.

Užite si miesto, kam cestujete: Požičajte si bicykel a objavujte nové miesta.

 

 

Zdroj bbc
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií