ALŽBETA IRHOVÁ: Ako prví sme na Slovensku prišli s prepracovanou štruktúrou SWAPovania, ktorá dbá predovšetkým na recyklačnú štruktúru

ALŽBETA IRHOVÁ: Ako prví sme na Slovensku prišli s prepracovanou štruktúrou SWAPovania, ktorá dbá predovšetkým na recyklačnú štruktúru

Betka je neuveriteľne milý, šikovný a pozitívny človek a stretnutie s ňou je vždy zážitkom. V rozhovore nám hovorí najmä o SWAPovaní, ekologickej móde a recyklácii textilného odpadu. Keďže sama upcykluje a vyrába nové vecičky, na ktoré jej slúži väčšinou látka zo sekáčov, v tejto téme je ako ryba vo vode. Nech sa páči!

Ahoj, Betka. Poďme úplne od začiatku. Čo je SWAP? Vysvetli to, prosím, človeku, ktorý o tom nikdy nepočul.

Slovo SWAP pochádza z angličtiny a znamená výmena. Náš SWAP je zameraný na výmenu oblečenia, kabeliek, topánok a doplnkov. Môžete priniesť vytriedené oblečenie do spoločného obehu a za odmenu si môžete odniesť neobmedzené množstvo oblečenia, ktoré sa vám zapáči.


Odkedy sa koná aj na Slovensku? Ako a odkiaľ k nám prišiel?

SWAPovanie v celosvetovom meradle v súčasnosti predstavuje nový spôsob ekologického nakupovania. Je veľmi obľúbený aj v Česku, kde za organizáciou mnohých z nich stojí Lucie Poubová, ktorá nám do veľkej miery pomohla s organizačnou štruktúrou. Princíp výmeny oblečenia bol na Slovensku odjakživa. My sme však ako prví na Slovensku prišli s prepracovanou štruktúrou SWAPovania, ktorá dbá predovšetkým na recyklačnú štruktúru spracovávania textilného odpadu. Zároveň SWAPy organizujeme v pravidelnom intervale minimálne 1x za mesiac. Náš prvý SWAP sa konal 5. mája 2018 v Dot. Gallery v Bratislave. Za 3 mesiace fungovania sa nám podarilo zorganizovať dokopy 4 SWAPy, kde sme úspešne zrecyklovali vyše 500 kg textilného odpadu. V súčasnosti pripravujeme ďalší SWAP, ktorý sa bude konať 26.8. (nedeľa) v KC Dunaj~.

Takto to vyzeralo na prvom SWAPe:

SWAP v DOT. Gallery 5.5.2018

Tak je to tu! Video z nášho prvého SWAPu, ktorý sa konal v sobotu v krásnych priestoroch DOT. Contemporary Art Gallery v Bratislave. Ďakujeme, že ste prišli, bolo to úžasné. Zároveň Vás pozývame na ďalší SWAP v Satori Stage, ktorý sa bude konať v nedeľu 20. mája. Tešíme sa na Vás. Video: Ľubo Baran

Zveřejnil(a) Inštitút pre rozvoj udržateľnej módy dne Úterý 8. květen 2018

Ako to funguje, kto všetko môže priniesť oblečenie? Treba sa predtým napr. niekde zaregistrovať?

Oblečenie môže priniesť každý. Nie je potrebné sa registrovať, stačí len prísť. Na naše SWAPy je potrebné doniesť vytriedené oblečenie. Do spoločného obehu môžete priniesť oblečenie, topánky, kabelky a doplnky, ktoré chcete “swapovať”. Musia však byť vo výbornom stave. Voňavé, čisté, pekné a nepoškodené. Také, ktoré by ste dali svojej dobrej kamarátke alebo kamarátovi. Taktiež ľuďom ponúkame možnosť priniesť aj oblečenie, ktoré už nemá potenciál slúžiť ďalej. To odovzdáme na recyklačné účely.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Léto bez plastů: Česi bojujú proti PET fľašiam Despacito coverom

Aké je to organizovať SWAP? Na čo všetko treba myslieť?

Príprava SWAPu nie je až taká náročná. Náročnejšie je spracovanie textilného odpadu po SWAPe. Chceme mať istotu, že každý kúsok oblečenia skončí v správnych rukách a nie v koši.

Je kúpa/výmena oblečenia zadarmo? Keď si chcem niečo kúpiť, je podmienkou aj priniesť niečo na výmenu?

Nie je podmienkou priniesť oblečenie. My budeme veľmi radi, ak si prídete vybrať zo spoločného obehu neobmedzené množstvo oblečenia, pretože takýmto spôsobom sa predlžuje jeho životnosť. Naše SWAPy sú spoplatnené. Vstupné je 5€. Z týchto prostriedkov hradíme nájom priestorov, občerstvenie pre dobrovoľníkov, reklamné kampane a v neposlednom rade aj náklady na recykláciu, pretože to funguje tak, ako keď si zaplatíte odvoz smetí.

(POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE)

Google+ Linkedin

Written By :

Obdivovateľka umenia vo všetkých jeho formách, hľadajúca a nachádzajúca ho všade okolo seba. Fotografiami si zaznamenávam svet, najradšej cez dokumentárnu fotografiu, ľudí a ich príbehy. Rada si tieto príbehy aj píšem a hrám.