fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

USA podpísalo obchodnú dohodu s ázijskými a tichomorskými krajinami, cieľom je pripraviť ekonomiky na budúce výzvy

USA chcú so signatármi dohody spolupracovať napríklad v oblasti dodávateľských reťazcov, digitálneho obchodu, čistých energií a boja proti korupcii.

Máte tip? napíšte nám mailom

23.5.2022 (Webnoviny.sk) – Americký prezident Joe Biden oznámil, že 12 krajín sa pripojilo k USA v rámci novej obchodnej dohody, ktorá podľa Bieleho domu pomôže americkej ekonomike užšie spolupracovať s ázijskými hospodárstvami v takých oblastiach, ako sú dodávateľské reťazce, digitálny obchod, čisté energie a boj proti korupcii.

Príprava ekonomík na budúcnosť

Signatármi, ktorí sa pripojili k USA v Indicko-tichomorskom ekonomickom rámci, sú India, Japonsko, Južná Kórea, Austrália, Nový Zéland, Indonézia, Malajzia, Filipíny, Singapur, Thajsko, Vietnam a Brunej. Spolu s USA tieto krajiny tvoria 40 percent svetového hrubého domáceho produktu.

Signatári obchodnej dohody v spoločnom vyhlásení uviedli, že táto zmluva im umožní kolektívne „pripraviť naše ekonomiky pre budúcnosť“ po narušeniach spôsobených pandémiou koronavírusu a ruskou inváziou na Ukrajinu.

Dohoda je deravá

Podľa kritikov má dohoda značné nedostatky. Neponúka totiž stimuly možným partnerom vo forme zníženia ciel alebo poskytnutím väčšieho prístupu na trh USA.

„Myslím si, že mnoho partnerov sa pozrie na tento zoznam a povie: ‘Je to dobrý zoznam. Rád sa zapojím.’,“ povedal Matthew Goodman, bývalý riaditeľ oddelenia medzinárodnej ekonomiky v Rade národnej bezpečnosti USA počas vlády prezidenta Baracka Obamu.

Prečítajte si tiež:
Sulík dostal od vlády domácu úlohu, má predložiť plán zabezpečenia dodávok plynu na Slovensko

Dodal však, že zároveň sa môžu pýtať: „Dostaneme vďaka účasti v tomto rámci nejaké hmatateľné výhody?“.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Obchodná dohoda, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – USA podpísalo obchodnú dohodu s ázijskými a tichomorskými krajinami, cieľom je pripraviť ekonomiky na budúce výzvy © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií