Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Počas horúčav psíky trpia rovnako ako my, záujem je o ne hlavne v Nemecku. Boli sme v útulku v rámci výzvy #klochnito

Pamätáte si ešte na to, ako sa náš Klocher v spolupráci s firmou Plantex zúčastnil na samozbere jahôd, ktoré putovali priamo k pacientom do Fakultnej nemocnice v Trnave? Iniciatíva je súčasťou výzvy #klochnito.

Prečo to robíme? Pretože k zmene stačí málo a ten pocit je na nezaplatenie. Klochni to a zapoj sa aj ty do výzvy aj ty. Označ svoju snahu hashtagom #klochnito, pomôž svetu byť lepším a navyše hraj o super ceny!

Naša redakcia veru nezaháľa — minulý týždeň sme sa vďaka výzve #klochnito vrhli na Kamenný mlyn v Trnave a vyzbierali nemálo odpadkov a cigaretových ohorkov. Tentokrát naše kroky viedli do miestneho útulku, keďže aj zvieratá potrebujú našu pozornosť a opateru. Nehovoriac o tom, ak ide o týrané a opustené psíky, ktoré si vyžadujú ojedinelú starostlivosť.

Každá pomoc sa počíta, pomôžte aj vy.

https://www.instagram.com/p/BylM95hiXne/

Asfalt je počas horúčav rozpálený, labky trpia

Na otázku, či je v tomto teplom počasí vhodné psíkov z útulku venčiť, sme dostali ráznu odpoveď. „Niektoré psy počas dňa pobehujú v našom útulku, keďže tu máme trávu, no vo všeobecnosti prehnane dlhé vychádzky momentálne neodporúčame. Skôr večer, keď slnko tak nepraží,“ hovorí Beáta Wittgrúberová, ktorá v trnavskom útulku pracuje.

Návštevné hodiny na venčenie sú od 14:00 do 17:00 a vždy podľa počasia. V tomto prípade je najlepšie sa informovať na čísle 0903 450 832, prípadne na ich facebookovom účte.

Pomôcť zvieratám môžeme aj tým, že im donesieme niečo pod zub. Najobľúbenejšie sú piškóty, zídu sa aj rôzne mäsové výrobky a konzervy,” hovorí. Ľudia často nosia aj deky či matrace, ktoré určite pomôžu, no XY upozorňuje, aby ľudia nenosili matrace na manželské postele, ktoré sú príliš veľké, nezmestia sa do kotercov a nemajú ich kam dať.

Zdroj: Pavel Bielik

Adoptujú si ich do Nemecka

Útulok je poväčšine plný, no teraz si zopár psov ľudia adoptovali a nachádza sa v ňom približne päťdesiat. „Bývajú aj horšie stavy, mali sme už aj sto psov. Najhoršie to býva v čase, keď sa kotia šteniatka.“ Na Slovensku si ich vraj ľudia adoptujú veľmi zriedka, psíky putujú predovšetkým do Nemecka.

Finančne útulku najviac pomáhajú dve percentá z dane, prispieva aj mesto či rôzni darcovia. „Niektorí nám prispievajú aj každý mesiac, čo je úžasné,“ dodáva.

Venčiť psíkov chodí aj naša redaktorka. Zdroj: Juraj Dolniak

Pred a počas každého venčenia sa držte týchto rád:

  1. U ošetrovateľa sa informujte o povahe psa. Nechajte ho, nech vás oňuchá a zoznámi sa s vami. Počas prechádzky by ste sa mohli vyhýbať hlučným miestam a frekventovaným uliciam. Väčšinou totiž ide o týrané zvieratá a preto sú plaché.
  2. Psa nesmiete odpojiť od vôdzky. Nesmie prísť do styku s inými psami, aby sa navzájom nepohrýzli. Ak sa počas prechádzky správa divne alebo ak sa zraní, pri odovzdaní psa to musíte okamžite ohlásiť.
  3. Zbierajte po ňom výkaly a rešpektujte ľudí, ktorých na vychádzke stretávate.
  4. Akýkoľvek prehnaný výcvik alebo trestanie psa je neprípustné. Pes z útulku si prežil svoju minulosť a to sa podpísalo aj na jeho povahe. Preto ho rešpektujte a prispôsobte sa mu.
  5. Ak si chcete nejakého psíka adoptovať, myslite na to, že nie je hračka. Je to živá bytosť, ktorá potrebuje vašu opateru a pozornosť. Vy síce máte rodinu a priateľov, ale pes má len vás.
Zdroj: Pavel Bielik
Zdroj: Pavel Bielik
Zdroj: Pavel Bielik
Beáta Wittgrúberová pracuje v trnavskom útulku. Zdroj: Pavel Bielik
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií