Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V Česku rušia superhrubú mzdu. Ľudia si prilepšia o tisícky korún

V Českej republike o druhej v noci schválili českí poslanci jednu z najväčších daňových zmien za posledné roky. Balíček obsahuje zrušenie superhrubej mzdy aj vyššiu zľavu na daňovníka. 

Pre ľudí sú to príjemné zmeny, avšak tie niečo stoja, informuje český Blesk.cz. Podľa ministerky financií Aleny Schillerová (56, za ANO) to zaťaží verejné financie o 130 miliárd korún. ,,Je to celkom rana,“ priznala. Hnutie ÁNO úpravu presadilo s poslancami ODS a SPD, naopak v koaličnej ČSSD zúria. Väčšinu Čechov však zaujíma predovšetkým to, koľko peňazí im navyše zostane z hrubej mzdy.

Asi najdôležitejšou zmenou je zrušenie superhrubej mzdy a zníženie dane z príjmu. Tá by mala byť od budúceho roka 15 a 23 percent. Ľudia, ktorí zarábajú do zhruba 140 tisíc CZK mesačne, budú odvádzať z výplaty 15 percentnú daň.

Čechom ostane o pár stoviek až tisíc viac

V peňaženkách im tak oproti súčasnému stavu zostane o pár stoviek až tisíc viac. Tí, ktorí zarábajú nad 140 tisíc, budú čiastku nad tento limit zdaňovať 23 percentami. Do toho prešiel aj návrh Pirátov, ktorý zvyšuje zľavu na daňovníka o viac ako deväť tisíc na 34 125 korún. Predtým fixná zľava sa totiž novo má počítať z priemernej hrubej mzdy predminulého roka. A zelenú dostala aj ľudovecká úprava, ktorá ruší strop na daňový bonus vo výške 60 300 Cz. To pomôže rodinám s viacerými deťmi.

Podľa plánov premiéra Andreja Babiša (66, ANO) budú nižšie sadzby platiť len dva roky a o ďalšom vývoji bude rozhodovať budúca vláda. Lenže schválený materiál žiadny termín neobsahuje. Kvôli upevneniu štátneho rozpočtu do ďalších rokov bude musieť budúci kabinet znovu dane riešiť.

Že ministerský predseda dodrží svoj sľub, verí aj prezident Miloš Zeman (76), ktorý musí dať za daňovým balíčkom finálnu bodku ak prejde Senátom, alebo Snemovňa hornú komoru prehlasuje.

Koľko si prilepšia?

superhrubá mzda
zdroj: blesk.cz

Všetky zmeny

  • Zrušenie superhrubej mzdy a nová sadzba dane z príjmu. Tá bude 15 percent z hrubej mzdy, čo znamená viac peňazí v peňaženkách. Ľudia, ktorí zarábajú nad 140 tisíc mesačne, budú zdaňovaný 23 percentami.
  • Daňová zľava na daňovníka sa bude odvodzovať od priemernej mzdy za predminulý rok. V roku 2021 by tak mala byť 34 125 korún.
  • Ruší sa hranice daňového bonusu 60 300 korún. To sa týka rodín s viacerými deťmi. Ak je daňová zľava na deti vyššia ako vypočítaná daň, dostanú rodičia zápornú hodnotu späť od štátu vo forme vyplateného bonusu. Teraz ale nebude do jeho maximálnej výšky.
  • Ľudia, ktorí si zarábajú prenájmami alebo majú príjmy z podielov v obchodných korporáciách, budú zdaňovať sumy vyššie ako 140 tisíc korún mesačne takisto 23 percentami.
  • Od budúceho roka by mal byť zavedený stravenkový paušál. Ten má slúžiť ako alternatíva klasických stravných lístkov. Zamestnanci tak namiesto stravných lístkov môžu dostávať priamo nezdanené peniaze, ktoré budú môcť použiť tak, ako uznajú za vhodné.
  • Zníženie spotrebnej dane z nafty o korunu na liter. Pri benzíne sa nič nemení.
Zdroj blesk
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií