fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V parlamente je deväť strán, tie samostatne neprešli voľbami

Vo voľbách v roku 2020 si účasť v parlamente oficiálne zabezpečilo šesť politických subjektov.

Máte tip? napíšte nám mailom

15.5.2022 (Webnoviny.sk) – V Národnej rade SR neformálne pôsobí deväť politických strán, ktoré samostatne nekandidovali v parlamentných voľbách. Dve vznikli na pôde parlamentu až po riadnych voľbách odtrhnutím sa časti poslancov od pôvodných materských strán, a to Hlas-sociálna demokracia (Hlas-SD) a Republika.

Ide o jav, ktorý nastáva v každom volebnom období. Po prekročení potrebnej päťpercentnej hranice si vo voľbách v roku 2020 účasť v parlamente zabezpečilo oficiálne šesť politických subjektov.

Delenie v opozícií

Od strany Smer-sociálna demokracia, ktorá po voľbách získala 38 poslaneckých kresiel, sa v roku 2020 odstrihlo 11 poslancov. Poslanec a expremiér Peter Pellegrini chcel po voľbách nahradiť Roberta Fica na čele strany, ten mu to však nedovolil. Následne Pellegrini založil stranu Hlas-SD.

Od strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) odišlo vlani päť poslancov, ktorí založili s europoslancom Milanom Uhríkom hnutie Republika.

Na kandidačnej listine ĽSNS sa dostali do parlamentu Tomáš Taraba, ktorý je dnes šéfom strany Život – národná strana a tiež Filip a Štefan Kuffovci, ktorí sú členmi Tarabovej strany.

Prečítajte si tiež:
Prezidentka Čaputová a jej nemecký náprotivok sa poďakovali Slovákom, ktorí neváhali a pomohli Ukrajincom na úteku pred vojnou (video)

Nepriame vstupy do parlamentu

Na kandidátke hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) nepriamo vstúpili do parlamentu tri politické subjekty Kresťanská únia, Zmena zdola a Nova. Najviditeľnejšou tvárou Kresťanskej únie je jej šéfka Anna Záborská, tvárou Zmeny zdola je minister životného prostredia Ján Budaj.

Z Novy najviac vidieť podpredsedu parlamentu Gábora Grendela a štátneho tajomníka ministerstva financií Marcela Klimeka.

Na kandidátke strany Sloboda a Solidarita sa do parlamentu dostali predstavitelia Občianskej konzervatívnej strany Ondrej Dostál a Radovan Kazda. Dostál je dnes štátnym tajomníkom rezortu spravodlivosti.

Odídenci inde uspeli

Z koaličnej strany Za ľudí minulý rok odišiel poslanec Miroslav Kollár po kritike vtedajšieho premiéra Igora Matoviča (OĽaNO). Vstúpil do mimoparlamentnej strany Spolu– občianska demokracia a dnes je jej predsedom.

Stranu Za ľudí opustil tiež poslanec Tomáš Valášek. Aj on kritizoval Matoviča, ktorý sa podľa neho „uprel na zháňanie neoverenej ruskej vakcíny“.

Valášek ako nezaradený poslanec intenzívne predkladá v parlamente legislatívne návrhy Progresívneho Slovenska (PS). Pred týždňom ho na sneme PS zvolili za podpredsedu strany.

Prečítajte si tiež:
Knihobot knižné tipy na májové čítanie vo dvojici. Máj lásky čas ❤ 10 najromantickejších knižných bestsellerov

Zdroj: Webnoviny.sk – V parlamente je deväť strán, tie samostatne neprešli voľbami © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií