fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V Poľsku protestovali tisícky žien! V krajine zakázali takmer všetky potraty

Najvyšší poľský súd vo štvrtok rozhodol, že potraty, ktoré sú vykonané z dôvodu poškodenia vývoju plodu, sú protiústavné. To vyvolalo rozhorčené protesty v hlavnom meste Varšava.

Máte tip? napíšte nám mailom

Poľsko patrí ku krajine s najprísnejšími interrupčnými zákonmi v Európe, píše BBC. Teraz však môže ísť žena na potrat iba v prípade znásilnenia, incestu alebo v prípade ohrozenia života matky.

Poľská populistická vláda sa už mesiace usiluje o ďalšie obmedzenie potratov, čo vyvolalo poplach u bojovníkov za práva žien a orgánov pre ľudské práva.

Približne 98% umelých potratov v Poľsku sa uskutočnilo v dôsledku chýb plodu, čo znamená, že ide o rozhodnutie, ktoré zakazuje prakticky všetky postupy ukončenia tehotenstva, ktoré sa v krajine uskutočňujú.

Môže to prinútiť ženy donosiť dieťa, aj keď vedia, že dieťa pôrod neprežije, uviedli vo štvrtok aktivistky.

Prerušili nedeľné omše

Demonštranti dnes prerušili cirkevné bohoslužby na viacerých miestach v Poľsku. Demonštranti usporiadali protest pred kostolmi a držali pro-potratové transparenty. Neskôr prerušili nedeľné omše v niektorých kostoloch.

Protesty sa v krajine, kde má rímskokatolícka cirkev veľký vplyv, považujú za neobvyklé.

V nedeľu bol štvrtý deň po sebe idúcich protestov proti kontroverznému rozsudku, ktorý znepokojil aktivistky za práva žien a skupiny pre ľudské práva.

Protestov sa zúčastnili tisíce ľudí

Protesty, ktorých sa zúčastnili tisíce ľudí – väčšinou ženy – sa konali na celoštátnej úrovni napriek obmedzeniam v súvislosti s koronavírusom, ktoré obmedzujú verejné zhromaždenia.

Prečítajte si tiež:
Prečo je šikmá veža šikmá a ako to, že vydrží aj zemetrasenie?!

Kňazi boli nútení omšu prerušiť po tom, čo demonštranti sedeli na zemi pred príchodom policajtov.

V Krakovskom parku bolo na šnúrach medzi stromami zavesené čierne spodné prádlo, zatiaľ čo v Lodži sa protestovalo pred mestskou katedrálou, kde ľudia požadovali oddelenie cirkvi od štátu.

Kritici katolíckej cirkvi tvrdia, že uplatňuje príliš veľký politický vplyv na vládnu politiku v Poľsku.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj bbc
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií