fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vegánske tenisky či obuv z plastov: Aké sú ekologické topánky?

Máte tip? napíšte nám mailom

Ekologické topánky sú horúcim trendom, ktorý pomáha chrániť planétu. Nosili by ste vegánske tenisky, obuv z plastov alebo z kávovej usadeniny? Znie to veľmi zaujímavo.

Ekologické topánky, ktoré dobre vyzerajú

Ekologické topánky z kávovej usadeniny? Aj keď to znie zvláštne, topánky značky Rens sa v Helsinkách vyrábajú  z kávového odpadu a plastových fliaš. Obuv šetrná k životnému prostrediu je nepremokavá a svojich priaznivcov si získala pomerne rýchlo. Jej autori skúšali rôzne materiály, no nakoniec si vybrali kávovú usadeninu, pretože pohlcuje zápach, rýchlo schne a navyše je aj odolná. Vegánske tenisky vyrába aj Češka Eva Klabalová, ktorá pracuje na  veľmi zaujímavých kúskoch. Má skvelé nápady, šikovné ruky a víziu do budúcnosti, kedy by si ľudia vedeli pripraviť svoje ekologické topánky sami.

https://www.instagram.com/p/B6LvFNVAqRK/

Čistenie morí od plastov

Ako idú dohromady ekologické topánky a plasty v moriach? Značka Adidas sa rozhodla vyrábať a predávať topánky, ktoré sú čiastočne vyrobené z oceánskeho plastového odpadu. Na jeden pár obuvi sa spotrebuje približne 11 plastových fliaš. Značka predstavila minulý rok bežecké tenisky Futurecraft Loop zo 100% rozložiteľného materiálu, teda z termoplastického polyuretánu. Navyše sa pri ich výrobe nepoužíva ani lepidlo, spájajú sa tepelnou úpravou. Netreba sa ich báť, vyzerajú štýlovo a šetria naše životné prostredie.

Vegánske tenisky, ktoré dobre vyzerajú

Ekologické topánky si pre svojich fanúšikov pripravila aj značka Reebok. Budú vegánske, teda nebudú obsahovať žiadne látky živočíšneho pôvodu a budú z trvalo udržateľných zdrojov. To ale zďaleka nie je všetko. Značka sa rozhodla postupne znižovať dopad svojej činnosti  na planétu. Prestane používať polyester a do roku 2024 nahradí  bežné materiály prírodnými, recyklovateľnými a bude využívať udržateľné zdroje.

Značka Nike zasa priniesla príučku ekologického dizajnu s radami, ako tvoriť ekologickú módu. Môže to byť dobrý začiatok pre tých, ktorí chcú vyrábať trochu lepšie a ekologickejšie produkty. Kanadská firma Native Shoes predáva tenisky, ktoré sú vyrobené z rastlinných a prírodných materiálov. Volajú sa Plant Shoe a vyrábajú sa zo základných surovín, ktorými sú ananás, eukalyptus, kenaf a juta. Ananás zohráva dôležitú úlohu aj pri holandskej firme Mercer Amsterdam. Používa  patentovaný materiál získaný z listov ananásu, ktorý sa používa ako náhrada kože. Nahrádza ju na taškách, topánkach, alebo pri výrobe nábytku.

Prečítajte si tiež:

Zaujíma vás ekologická domácnosť? Poradíme vám, ako začať

Zdroj:nativeshoes.com  merceramsterdam.com  reebok.com  nike.com  lifestyle.luxusni-bydleni-praha.com  rens.com  czechcrunch.cz  webnoviny.sk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií