fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na svete je novinka: Vegánsky proteín bude zázrakom vášho jedálnička!

Máte tip? napíšte nám mailom

Zdravý životný štýl sa v poslednom období dostáva do popredia stále viac. Súvisí nielen s pravidelným pohybom a pracovaním na budovaní pevného svalstva, ale aj s novými trendami v stravovaní. Jedným z nich je vegánstvo, ktoré je čoraz preferovanejšie aj z hľadiska udržateľnosti a ekológie. Aké možnosti výživy majú športovci – vegáni? Na trh sa konečne dostáva aj vegánsky proteín!

V zdravom tele zdravý duch

Žijeme v 21. storočí, ktoré viac ako pohybu praje technológiám. S tým súvisí aj situácia, že čoraz väčšie percento populácie pracuje v kanceláriách a presedí 8 a viac hodín denne. Na to ale ľudské telo stvorené nebolo, preto sa neraz už u mladých ľudí objavujú ochorenia, ktoré sa doteraz buď nevyskytovali takmer vôbec alebo sme sa s nimi stretávali skutočne len u seniorov. Samozrejme, neprospieva nám ani stres. Aj toho máme v našich sedavých prácach až-až. A tak si čoraz viac ľudí v produktívnom veku začína uvedomovať, že pokiaľ nechcú skončiť v 35 rokoch na JIS-ke s infarktom, niečo by mali zmeniť. Kľúčom k úspechu je v tejto súvislosti pohyb. Pomôže nám nielen “vyčistiť si hlavu”, ale aj spevniť svaly či posilniť imunitný systém.

Boom v rámci bodybuildingu

Súčasnosť je okrem iného charakteristická aj takzvaným kultom tela. Tu by sme však mohli hovoriť o dvojsečnej zbrani. Na Jednej strane sa v spoločnosti presadzuje dokonalosť a niekedy až prehnaná starostlivosť o vlastný zovňajšok, na strane druhej praje práve pohybu a budovanie fyzickej kondície, čo je bezpochyby veľmi dôležité. Určite aj vy vo svojom okolí vidíte pekne vyšportované ženy i mužov, ktorí viackrát do týždňa navštevujú fitness centrá. To sme v minulosti až tak nevídali, nebolo bežné cielene sa venovať podpore rastu svalovej hmoty. Samozrejme, pokiaľ ste sa tým neživili a nezúčastňovali ste sa kulturistických súťaží. Takýchto “makačov” dnes pribúda aj v radoch úplne bežných mladých i starších, ktorí túžia po peknom zovňajšku i fyzickej sile. Bodybuilding ale nie je len o cvičení. Mimoriadne dôležitú úlohu tu zohráva strava.

posilňovanie

Zdroj: unsplash.com

Čo sú to tie proteíny?

Pokiaľ sa osobne poznáte s niekým, kto sa civčeniu venuje, zrejme ste postrehli, že jeho strava musí byť bohatá na bielkoviny. Štandardne sa tieto látky dopĺňajú pomocou kuracieho mäsa, nízkotučných tvarohov alebo proteínových nápojov. Zjednodušene by sme mohli povedať, že v tomto prípade ide o akési veľmi koncentrované “výťažky” zo živočíšnych produktov, prevažne z mäsa, vajec a mlieka, ktoré sú spracované do práškovej formy. Z tej po zamiešaní s vodou vzniká nápoj, ktorý by mal vyživovať svaly i zasýtiť. Treba však povedať, že sa do nich neraz pridávajú syntetické príchute a umelé sladidlá, čo už pre organizmus také optimálne nie je. 

proteín

Zdroj: unsplash.com

Vegánska diéta a cvičenie

Vegánstvo ako istý druh špeciálnej diéty naberá na popularite. Určite ste o ňom už čo-to počuli. Momentálne sa presadzuje najmä v súvislosti s otázkami ekológie, pretože chov zvierat je voči planéte mimoriadne nešetrný. Spotrebúvajú sa tu nielen galóny a galóny vody, ale okrem toho, napríklad hovädzí dobytok, produkuje veľké množstvo metánu, ktorý je významným skleníkovým plynom. V neposlednom rade sú veľkochovy nehumánne. Vegánov a vegetariánov medzi nami teda pribúda, no aj oni potrebujú vhodne dopĺňať bielkoviny bez ohľadu na to, či sa venujú cvičeniu alebo nie. Doposiaľ na trhu nebolo veľa možností, ako to urobiť naozaj plnohodnotne. Keby ste sa do obchodu so špeciálnymi potrebami pre bodybuilderov prišli opýtať na vegánsky proteín, zrejme by na vás len prekvapene pozreli. Teraz však prichádza zmena, je tu skvelá novinka!

cvičenie

Zdroj: unsplash.com

Nie je proteín ako proteín

Proteínové nápoje sa nám tak nejak automaticky spájajú práve s tými, ktorí sa aktívne venujú posilňovaniu. Proteíny však vonkoncom nie sú len pre športovcov, a to sa týka najmä nových druhov vegánskych proteínov. Tie sú totiž vhodné nielen pre bodybuilderov na podporu rastu svalov, ale aj pre deti, vegetariánov, vegánov a všetkých tých, ktorí by chceli prirodzeným a zdravým spôsobom doplniť telu potrebné nutienty. Ide o extra výživný ultimatívny vegan proteínový nápoj, ktorý má vyvážený pomer aminokyselín s dobrou využiteľnosťou a stráviteľnosťou. Zmes je perfektne vyvážená, konopný proteín prináša BCAA – skvelý komplex edestínu a albumínu, hrachový proteín zase posúva limity konopného semienka v lyzíne. Synergia konopnej a hrachovej bielkoviny zabezpečí, že je vegánsky proteín tak plnohodnotný, až dokáže úplne nahradiť živočíšne bielkoviny. Vyznávačov zdravého životného štýlu by okrem toho mohol potešiť tým, že je ľahký a pritom sýty. Takže sa hodí kedykoľvek, aj pred športom, aj večer pred spaním. Dobrou správou je aj skutočnosť, že tento proteín neobsahuje žiadny pridaný cukor alebo chémiu v podobe umelých sladidiel. Je sladený iba glykozidmi stévie, čo je výťažok z rastliny Stévia sladká (Stevia rebaudiana). Obsahuje iba prírodné suroviny a väčšina z nich je bio certifikovaná. 

Nemusíte byť vegán ani ekológ, táto skvelá novinka je určená pre všetkých. Telo netreba vždy zbytočne zaťažovať živočíšnymi bielkovinami. Okrem toho, väčšina športovcov vegánov konštatuje, že na rastlinnej strave sa rýchlejšie regeneruje. Tak čo, vyskúšate?

Zdroj: pexels.com

Zdroj: sum.sk

 

Prečítajte si tiež:
Z autobiografie M. Obamovej Becoming sa predalo už 10 miliónov kusov, nevyhla sa v nej kritike Donalda Trumpa
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií