fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Udržateľnosť a ochrana životného prostredia – 5 súčasných eko iniciatív spoločnosti Apple

Apple nie je len svetovo najznámejšia značka, ale s odhadovanou hodnotou necelých 206 miliárd dolárov, pochopiteľne, aj najhodnotnejšia.

Máte tip? napíšte nám mailom

 Najaktuálnejším a dosť odvážnym plánom spoločnosti je záväzok zabezpečiť si 10 0% uhlíkovú neutralitu, čomu môže dopomôcť aj päť nasledujúcich aktivít.

Využívanie recyklovaných materiálov vo výrobe

Od uvedenia prvého iPhonu na trh v roku 2007 sa do dnešného dňa predalo vyše 1,5 miliardy modelov. Rastúci dopyt však treba prispôsobiť aktuálnym trendom a čoraz uvedomelejším zákazníkom v oblasti udržateľnosti. Jednou z možností sa preto stalo zvyšovanie objemu vstupných materiálov, ktoré zaťažujú životné prostredie v minimálnej možnej miere v kombinácii s recyklovanými materiálmi.

Využívanie recyklovaných materiálov vo výrobe ako jedinci ovplyvniť nedokážeme, no k ochrane životného prostredia dokážeme prispieť v momente, keď siahneme po krytoch na iPhone. Klasické plastové obaly stačí jednoducho vymeniť za eko alternatívy, ktorých je na trhu v súčasnosti skutočne veľa.

Obnoviteľné zdroje energie

Krok k obnoviteľným zdrojom energie je pre Apple v súčasnosti základom aktuálne nastavenej zelenej politiky. Centrála, ktorá bola otvorená v Kalifornii v roku 2017, je 100 % poháňaná solárnou energiou a v rámci výstavby bolo v jej okolí vysadených 9 000 stromov. 

Aj predajne, kancelárie a dátové centrá v 43 krajinách po celom svete využívajú na svoju prevádzku práve obnoviteľné zdroje energie. Tieto kroky prispievajú k redukcii znečisťovania, ako na lokálnej, tak aj na globálnej úrovni.

Tam sa však kroky k udržateľnosti nekončia, pretože Apple zapojilo do svojho do svojich snáh o ochranu životného prostredia aj vyše 70 svojich dodávateľov. Tí sa zaviazali k 100 % využívaniu obnoviteľnej energie, čo má za následok efekt porovnateľný stiahnutiu takmer 3 miliónov áut z celosvetovej premávky.

Snímka obrazovky o
Zdroj: maxpixel.net

Inovácie v oblasti materiálov

Spoločnosť Apple v súčasnosti úzko spolupracuje s dvoma zo svojich dodávateľov hliníka na vývoji prvého procesu tavenia hliníka bez obsahu uhlíka. Zatiaľ sa im podarilo vyvinúť hliník s mimoriadne nízkym obsahom uhlíka, ktorý sa už aktívne používa na komponenty 16-palcového MacBooku Pro. 

Ďalšou výzvou sú fluórované plyny, ktoré prispievajú ku globálnemu otepľovaniu. Vďaka spolupráci s partnermi znížila spoločnosť Apple v roku 2019 využitie týchto plynov o viac ako 242 000 metrických ton.

Redukcia využívania tzv. konfliktných minerálov

K známej fráze „krvavé diamanty“ sa v poslednej dobe pridal aj pojem „konfliktné minerály“. Už z názvu je zrejmé, že pochádzajú z oblastí sveta, v ktorých existuje určitá forma konfliktu, a sú získavané vykorisťovateľským využívaním pracovníkov. Medzi tri hlavné konfliktné minerály patrí cín, volfrám a tantal. Spoločným zdrojom týchto minerálov je Konžská demokratická republika, čiže oblasť s pretrvávajúcim násilím a porušovaním ľudských práv. Spoločnosť Apple preto ukončila vzťahy so všetkými poskytovateľmi daných minerálov, ktorí nespĺňajú požadované podmienky ich získavania.

obnovitelne zdroje
Zdroj: maxpixel.net

Externé činnosti a spolupráce

Spoločnosť si uvedomuje, že ochrana životného prostredia je globálny problém, preto rozšírila svoje úsilie aj mimo rodiny Apple. Medzi ich externé iniciatívy patrí:

  • fond investujúci do obnovy a ochrany lesov a iných ekosystémov po celom svete,
  • partnerstvo so spoločnosťou Conservation International, ktorá investuje do mnohých projektov, vrátane obnovy poškodených saván a mangrovových lesov,
  • partnerstvá s Conservation International, WWF a The Conservation Fund, ktoré pomohli ochrániť či obnoviť viac ako milión akrov lesov a iných prírodných klimatických bariér po celom svete.

Síce bola spoločnosť Apple dlho kritizovaná za svoj negatívny vplyv na životné prostredie, v posledných rokoch urobila obrovský pokrok. Príklad si z nej teda môže vziať nielen mnoho ďalších spoločností, ale aj my všetci.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj etuo.sk

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií