fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Udržateľnosť a ochrana životného prostredia – 5 súčasných eko iniciatív spoločnosti Apple

Apple nie je len svetovo najznámejšia značka, ale s odhadovanou hodnotou necelých 206 miliárd dolárov, pochopiteľne, aj najhodnotnejšia.

Máte tip? napíšte nám mailom

 Najaktuálnejším a dosť odvážnym plánom spoločnosti je záväzok zabezpečiť si 10 0% uhlíkovú neutralitu, čomu môže dopomôcť aj päť nasledujúcich aktivít.

Využívanie recyklovaných materiálov vo výrobe

Od uvedenia prvého iPhonu na trh v roku 2007 sa do dnešného dňa predalo vyše 1,5 miliardy modelov. Rastúci dopyt však treba prispôsobiť aktuálnym trendom a čoraz uvedomelejším zákazníkom v oblasti udržateľnosti. Jednou z možností sa preto stalo zvyšovanie objemu vstupných materiálov, ktoré zaťažujú životné prostredie v minimálnej možnej miere v kombinácii s recyklovanými materiálmi.

Využívanie recyklovaných materiálov vo výrobe ako jedinci ovplyvniť nedokážeme, no k ochrane životného prostredia dokážeme prispieť v momente, keď siahneme po krytoch na iPhone. Klasické plastové obaly stačí jednoducho vymeniť za eko alternatívy, ktorých je na trhu v súčasnosti skutočne veľa.

Obnoviteľné zdroje energie

Krok k obnoviteľným zdrojom energie je pre Apple v súčasnosti základom aktuálne nastavenej zelenej politiky. Centrála, ktorá bola otvorená v Kalifornii v roku 2017, je 100 % poháňaná solárnou energiou a v rámci výstavby bolo v jej okolí vysadených 9 000 stromov. 

Aj predajne, kancelárie a dátové centrá v 43 krajinách po celom svete využívajú na svoju prevádzku práve obnoviteľné zdroje energie. Tieto kroky prispievajú k redukcii znečisťovania, ako na lokálnej, tak aj na globálnej úrovni.

Tam sa však kroky k udržateľnosti nekončia, pretože Apple zapojilo do svojho do svojich snáh o ochranu životného prostredia aj vyše 70 svojich dodávateľov. Tí sa zaviazali k 100 % využívaniu obnoviteľnej energie, čo má za následok efekt porovnateľný stiahnutiu takmer 3 miliónov áut z celosvetovej premávky.

Snímka obrazovky o
Zdroj: maxpixel.net

Inovácie v oblasti materiálov

Spoločnosť Apple v súčasnosti úzko spolupracuje s dvoma zo svojich dodávateľov hliníka na vývoji prvého procesu tavenia hliníka bez obsahu uhlíka. Zatiaľ sa im podarilo vyvinúť hliník s mimoriadne nízkym obsahom uhlíka, ktorý sa už aktívne používa na komponenty 16-palcového MacBooku Pro. 

Ďalšou výzvou sú fluórované plyny, ktoré prispievajú ku globálnemu otepľovaniu. Vďaka spolupráci s partnermi znížila spoločnosť Apple v roku 2019 využitie týchto plynov o viac ako 242 000 metrických ton.

Redukcia využívania tzv. konfliktných minerálov

K známej fráze „krvavé diamanty“ sa v poslednej dobe pridal aj pojem „konfliktné minerály“. Už z názvu je zrejmé, že pochádzajú z oblastí sveta, v ktorých existuje určitá forma konfliktu, a sú získavané vykorisťovateľským využívaním pracovníkov. Medzi tri hlavné konfliktné minerály patrí cín, volfrám a tantal. Spoločným zdrojom týchto minerálov je Konžská demokratická republika, čiže oblasť s pretrvávajúcim násilím a porušovaním ľudských práv. Spoločnosť Apple preto ukončila vzťahy so všetkými poskytovateľmi daných minerálov, ktorí nespĺňajú požadované podmienky ich získavania.

obnovitelne zdroje
Zdroj: maxpixel.net

Externé činnosti a spolupráce

Spoločnosť si uvedomuje, že ochrana životného prostredia je globálny problém, preto rozšírila svoje úsilie aj mimo rodiny Apple. Medzi ich externé iniciatívy patrí:

  • fond investujúci do obnovy a ochrany lesov a iných ekosystémov po celom svete,
  • partnerstvo so spoločnosťou Conservation International, ktorá investuje do mnohých projektov, vrátane obnovy poškodených saván a mangrovových lesov,
  • partnerstvá s Conservation International, WWF a The Conservation Fund, ktoré pomohli ochrániť či obnoviť viac ako milión akrov lesov a iných prírodných klimatických bariér po celom svete.

Síce bola spoločnosť Apple dlho kritizovaná za svoj negatívny vplyv na životné prostredie, v posledných rokoch urobila obrovský pokrok. Príklad si z nej teda môže vziať nielen mnoho ďalších spoločností, ale aj my všetci.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj etuo.sk
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií