fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Máte radi prírodu? Zapojte sa do projektu REset Plastic

Viete si predstaviť váš bežný deň bez plastu? Plast sa nachádza všade. Vysoké zastúpenie má obzvlášť v obchode s potravinami. Je lacný, ľahko sa vyrába a je hygienický.

Máte tip? napíšte nám mailom

Kombinácia vysokej stability a nízkej hmotnosti z neho tvorí ideálny materiál na prepravu. V posledných rokoch má ale negatívne postavenie v očiach spoločnosti. Prečo je to tak?

Plast a dopad na životné prostredie

Plast je vyrobený tak, aby bol odolný a nedal sa rozložiť. Nevieme presne určiť, ako dlho trvá proces rozpadu. Podľa vedcov to môže byť v rozmedzí 450 až 2000 rokov. „Nesmrteľnosť” plastu je globálny problém, ktorý ovplyvňuje celý ekosystém. Ohrozuje nielen ľudí, ale aj približne 700 druhov zvierat. Usmrtil tiež milióny morských živočíchov.

Takýto odpad má pre životné prostredie fatálne následky. Faktom je, že miera produkcie plastu je niekoľkonásobne vyššia, ako miera zberu a recyklácie. Iba malý zlomok plastových obalov je spracovaný. Približne 80 % odpadu je spálených, vyhodených alebo priamo vstupuje do životného prostredia.

Plast má schopnosť viazať rôzne chemikálie. Ako magnet priťahuje škodlivé látky rozptýlené vo vode, ktoré sa ukladajú na povrchu plastového odpadu, pričom sa lesknú. Pre živočíchov pôsobia ako potrava. Ľudia formou odpadu otrávili celý potravinový reťazec.

MILIÓNOV TON PLASTU SA ROČNE VYROBÍ V EÚ
Zdroj: ecohero.sk

Mikroplasty

Slnko, vlhkosť a mechanické pôsobenie veľmi pomaly pôsobia na rozpad plastu. Týmto spôsobom dochádza k vzniku mikroplastu. Ide o miniatúrne plastové častice o priemere 5 mm. V súčasnosti sú jedným z najvážnejších environmentálnych problémov. Sú prítomné vo vzduchu, vode, pôde, ale aj v potrave.

Prečítajte si tiež:
Potrpíte si na kvalitnom spánku nech ste kdekoľvek? Doplnkové matrace sú ideálnou voľbou či už spíte v stane, alebo príležitostne na podlahe

Vedeli ste, že…

… produkcia plastu závratne rýchlo stúpa? Viac ako polovica plastov vo svete sa vyrobila po roku 2000.

Iniciatíva REset Plastic

Svetový gigant Schwarz Group je jednou z mála spoločností, ktoré si uvedomujú svoju zodpovednosť. Zastrešuje veľké obchodné reťazce, ktoré sa zaviazali k REset Plastic. O tejto spolupráci sa dočítate online na oficiálnych stránkach, alebo aj v letákoch Lidl, pretože aj tento reťazec patrí do skupiny Schwarz Group. Od roku 2018 je ich cieľom nielen eliminácia odpadu, ale aj zvyšovanie povedomia o kríze životného prostredia.

Spoločnosť prichádza s inovatívnym postojom k plastovému odpadu, ktorý sa vzťahuje na celý proces produkcie, predaja a následný odpad. Do roku 2025 sa Schwartz Group zaviazala, aby:

  • 100 % obalov s ich značkou bolo recyklovateľných
  • o 20 % menej plastu bolo použitého na balenie a transport značky
  • 20 % produktov pod ich značkou bolo v recyklovateľnom balení

Stratégia postoju k plastovému odpadu bola rozdelená do piatich oblastí:

  • REduce – Redukcia
  • REdesign – Redizajn
  • REcycle – Recyklácia
  • REmove – Odstránenie
  • REsearch – Výskum
Snímka obrazovky o
Zdroj: canva.com

REduce

Redukcia plastov na minimum udržateľným spôsobom. Najviac plastu sa spotrebuje na balenie, či už ide o produkciu, skladovanie, prepravu alebo konečný predaj zákazníkovi. Vybavenie a spotrebný materiál prechádza pravidelnou kontrolou. Spoločnosť takto neustále snaží optimalizovať redukciu.

Prečítajte si tiež:
Strávime v nej tretinu života. Výber vhodnej postele môže byť pre kvalitu spánku rozhodujúci

REdesign

Najviac udržateľný je obal, ktorý neexistuje. Ak je to možné, produkty sú predávané bez obalu. V opačných prípadoch, kde je balenie potrebné, dochádza k redizajnu. Ide o neustály rozvoj nových recyklovateľných balení.

REcycle

Proces recyklácie sa zaoberá zberom, triedením a zhodnotením plastov. Celý hodnotový reťazec plastových obalov a výrobkov je preskúmaný. Začína výrobou, následne maloobchodom, likvidáciou a recykláciou.

REmove

Iniciatíva podporuje odstránenie plastového odpadu zo životného prostredia. V globálnom meradle spolupracujú s rôznymi partnermi – či už svetové organizácie alebo lokálne spoločnosti či úrady.

REsearch

Spoločnosť vkladá veľké investície do výskumu a rozvoja inovatívnych riešení. Pozornosť sústreďuje najmä na alternatívne spôsoby balenia. Do oblasti výskumu patria aj nové spôsoby recyklácie.

Záver

Plast je neodvratnou hrozbou pre našu planétu. Na druhej strane predstavuje možnosť pre kultúrne a technologické inovácie v spoločnosti. Z toho dôvodu je nutné podporovať iniciatívy, ako REset Plastic. Menia náš svet k lepšiemu. Nevyhadzujte odpad zbytočne. Všetci musíme priložiť ruku k dielu.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj ecohero
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií