Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

VIDEO: Počas búrok sa objavili vzácni červení škriatkovia

Prekrásne a vzácne nebeské divadlo sa podarilo zachytiť počas prebiehajúcich búrok nad štátom Oklahoma. Tento vzácny úkaz sa podarí zachytiť len raz za život.

Červení škriatkovia nie sú žiadne bájne bytosti ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, ale ide o pomerne vzácny druh nadoblačných bleskov, ktoré trvajú len zlomok sekundy a niekedy je ich ťažké pozorovať.

Fotograf Paul M Smith sa vydal v Arkansase fotiť búrky na studenom fronte, ktorý sa do oblasti blížil z Oklahomy, no podarilo sa mu uloviť skutočne zaujímavý jav.

Jav, nazývaný ako červení škriatkovia sú taký vzácny jav, že ho možno pozorovať predovšetkým cez optické zariadenia a voľným okom je len ťažko pozorovateľné.

Červení škriatkovia sú viditeľní na nočnej oblohe počas vzdialenej búrky. Ide o zriedkavý jav pri búrkach, kedy blesk udiera z vrcholu búrkového mraku, ktorý je vysoký až viac ako 80 km.

Na rozdiel od bežných bleskov sa tieto blesky rozpadajú na nespočetné červené žiariace vetvy, ktoré sú dlhé aj 20 km a môžu sa rozširovať do priestoru s priemerom až 50 km.

Fascinujúca hra farieb zvykne trvať len zlomky sekúnd a ľudské oko ho za tento krátky čas len ťažko uvidí.

Pomocou vysoko citlivých optických zariadení je však možné zviditeľniť celý rozsah týchto efektných svetelných javov. Červení škriatkovia boli počas leta pozorovaný aj na východnom Slovensku

[sc name=“imeteo_zdroj“ ]

Zdroj imeteo
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií