fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

VIDEO: Záhadné miesta na Slovensku #6 Kasárne pod Zoborom

Máte tip? napíšte nám mailom

Záhady fascinujú ľudstvo od nepamäti. Jedni sa vždy snažia nájsť logické vysvetlenia a sú voči nim skeptickí. Iní sa nechávajú nimi unášať a veria v nadprirodzeno, skúmajú ho. Inak to nie je ani u nás, na Slovensku. Tiež tu máme zopár Bohom zabudnutých miest, v ktorých dýcha ponurá atmosféra a sú opradené mnohými historkami. Nitrianske kasárne pod Zoborom nie sú výnimkou.

Kasárne pod Zoborom a ich história

Kasárne v Nitre pod Zoborom sú druhé najstaršie na Slovensku. Ich cena je viac ako 3 milióny eur. Tiež by sme radi spomenuli, že sú vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku. Cirkev vlastní v kasárňach väčšinu pozemkov a nedávno nechala vyrúbať 25 stromov a drevín. Navyše chcela v areáli postaviť supermarket, čo sa jej mesto snažilo vyhovoriť, zatiaľ úspešne. V areáli vojenských kasární sa nachádza 44 pavilónov. Väčšina z nich bola kedysi obývaná, rozdelené boli podľa jednotlivých vojenských hodností. Nechádzala sa tu i kolkáreň a hostinec, kde vojaci trávili svoj voľný čas. My sme sa však zamerali na hlavnú budovu bývalej vojenskej nemocnice, ktorá bola tiež súčasťou kasární. Postavená bola začiatkom 90. rokov 19. storočia podľa projektu Jána Lyku. Bola súčasťou objektu kasární. Má 3 podlažia – jedno podzemné a dve nadzemné.

Prečítajte si tiež:
Muž po rozvode rozdelil majetok naozaj originálne! Všetko na polovicu!

Plány na využitie areálu sa stále menia

Podľa najnovších informácií získalo mesto na rekonštrukciu eurofondy a na mieste by mala vzniknúť nová škôlka pre deti. Predošlými plánmi však bolo vybudovať centrum na populizáciu vedy, ktoré by bolo určené najmä mládeži či múzeum vína aj s vinotékou a degustačnými miestnosťami. Záujem o niektoré budovy mala i Univerzita Konštantína Filozofa, ktorá chcela z niektorých budov vytvoriť ubytovacie priestory pre svojich študentov. Divadlo Andreja Bagara si tam zase chcelo odkladať svoje kulisy, ktoré si tam už v minulosti po dohode s armádou skladovali. Všetky budovy v areáli dnes chátrajú, jediný život tam prináša hvízdanie jesenného vetra. Budeme veriť, že nie navždy. 

Ak vás zaujíma viacero miest, pozrite si naše posledné video z Hajnej Novej Vsi:

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií