Viete, prečo sú ryšaví ľudia ryšaví? Edinburskí vedci prišli s odpoveďou
Vedci objavili osem génov, ktoré sú spojené s červenou hrivou. Toto objavenie pomohlo objasniť, ako sa ryšavý pigment dedí z pokolenia na pokolenie.
Výskum zameraný na ryšavých ľudí bol vykonaný v Edinburghu a bol charakterizovaný ako najväčšia genetická štúdia zameraná na farbu vlasov. Predpokladalo sa, že ryšavé vlasy sú kontrolované jediným génom MC1R, ktorý odovzdajú svojmu potomkovi obidvaja rodičia.
Avšak, nie všetci, ktorí nesú spomínaný gén, majú aj naozaj ryšavé vlasy. Znamená to len jedno: za ryšavými vlasmi musia stáť aj iné gény.

Vedecký tím vyšetroval DNA od takmer 350 000 ľudí, ktorí sa zúčastnili na britskej štúdii Biobank. Porovnávali ryšavých ľudí s hnedovlasými alebo čiernovlasými a zistili až osem neznámych genetických rozdielov, ktoré sa objavili pri ľuďoch s ryšavými vlasmi.
Výskumníci tiež odhalili rozdiely u takmer 200 génov, ktoré ovplyvňujú farbu. Tieto zmeny následne určujú, či sa človek narodí ako blondiak, alebo budú jeho vlasy hnedé či čierne.

Profesor Albert Tenesa z Roslinského inštitútu povedal: „Sme veľmi potešení, že naša práca odhalila väčšinu genetickej variácie, ktorá prispieva k rozdielom vo farbe vlasov medzi ľuďmi.”
Aj profesor Ian Jackson z oddelenia pre ľudskú genetiku na Lekárskej fakulte sa vyjadril k tejto téme:
„Boli sme schopní využiť silu Biobanky, čo je obrovská a jedinečná genetická štúdia, ktorá zahŕňa pol milióna ľudí žijúcich v Británii, čo nám umožnilo nájsť tieto účinky.”
Štúdiu publikovali v Nature Communications a financovala ju Rada pre lekárske výskumy spolu s Radou pre výskum biotechnológií a biologických vied.
Zdroj: bbc.com