fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vo veku 73 rokov zomrel známy scénograf Ján Zavarský, väčšinu svojej kariéry zasvätil pôsobeniu v trnavskom divadle

Prezidentka Zuzana Čaputová mu minulý rok udelila Pribinov kríž III. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky.

Máte tip? napíšte nám mailom

30.5.2022 (Webnoviny.sk) – Významný slovenský scénograf, výtvarník a pedagóg Ján Zavarský zomrel v nedeľu (29. mája) vo veku 73 rokov. Vytvoril stovky scénografií na Slovensku, v Česku i v zahraničí, za mnohé z nich získal ocenenia.

O jeho úmrtí informovalo Divadlo Jána Palárika v Trnave, kde Zavarský pôsobil takmer 40 rokov ako interný scénograf a istý čas aj ako umelecký šéf.

Známa osobnosť aj v zahraničí

Ján Zavarský pochádzal z Banskej Bystrice, v roku 1974 ukončil štúdium na VŠMU v Bratislave pod vedením profesora Ladislava Vychodila. Pôsobil v Divadle Andreja Bagara v Nitre, v Štátnom bábkovom divadle v Bratislave, ale najdlhšie v Divadle Jána Palárika v Trnave.

Spolupracoval s viacerými českými divadlami, so Štátnou operou a Národným divadlom v Prahe, pravidelne s Divadlom Husa na provázku.

Pre Národnú operu vo Varšave pripravil výpravu pre operu Salome. Pracoval na činoherných, bábkových, baletných, muzikálových a operných inscenáciách aj pre divadlá v Maďarsku, Nemecku, Švajčiarsku alebo USA.

Získal viaceré ocenenia

Prednášal na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. Ako pedagóg a scénograf sa zúčastnil na študijnom pobyte na Miami University.

Prečítajte si tiež:
Najvyšší súd nevyhovel Kočnerovej žiadosti, sudcovia v prípade vraždy Kuciaka nie sú zaujatí

Zavarský získal viaceré ocenenia na medzinárodných súťažných prehliadkach. Prezidentka Zuzana Čaputová mu minulý rok udelila Pribinov kríž III. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky.

Viac k témam: Divadlo Jána Palárika, Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Vo veku 73 rokov zomrel známy scénograf Ján Zavarský, väčšinu svojej kariéry zasvätil pôsobeniu v trnavskom divadle © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií