fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vo Veľkej Británii zadržali ôsmich Slovákov za obchodovanie s ľuďmi. Zarobiť mali cez 200-tisíc eur

Medzinárodný vyšetrovací tím „TENYCAPE“ rozložil organizovanú skupinu páchateľov, ktorá sa mala podieľať na obchodovaní s ľuďmi formou nútenej práce vo Veľkej Británii.

Máte tip? napíšte nám mailom

“Na tejto akcii sa podieľali príslušníci národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície, spolu s políciou Staffordshire pod záštitou Európskej inštitúcie Eurojust,” informuje polícia na sociálnej sieti.

Obvinení sú ôsmi Slováci

V tomto prípade boli zadržaní a obvinení ôsmi občania Slovenskej republiky vo veku od 18 do 53 rokov pochádzajúci z mesta Krompachy, v súčasnosti žijúci vo Veľkej Británii.

Vyšetrovanie preukázalo, že mali vykorisťovať minimálne osem poškodených, päť mužov a tri ženy, vo veku od 23 do 30 rokov. Medzi partnerskými krajinami prebiehala intenzívna spolupráca, vďaka ktorej bolo zadovážených viacero dôkazov o páchaní trestnej činnosti.

Nútená práca

K páchaniu trestnej činnosti malo dochádzať v rokoch 2016 až 2020. Poškodené osoby, ktoré boli v zraniteľnom postavení, zlej sociálnej a finančnej situácii, mali byť zlákané a prepravené na nútenú prácu v rôznych odvetviach (napríklad mäso výroba, stavebníctvo) z Krompách do Anglicka, do mesta v okrese Staffordshire. Ubytovaní boli vo veľmi skromných podmienkach. Mali im byť odobraté osobné doklady, nemohli sa voľne pohybovať, mali byť neustále pod dohľadom, bez nároku na oddych museli neustále pracovať bez pracovných zmlúv viac ako 12 hodín denne počas celého kalendárneho týždňa.

Prečítajte si tiež:
Igor Matovič: Nevesty, chcem vám pomôcť, ale priznávam, že neviem ako presne

Zarobili cez 200-tisíc eur

Celý príjem z pracovnej činnosti museli odovzdávať aj s prídavkami na deti, ktoré boli spolu s nimi prevezené do Anglicka. Doposiaľ preukázaná výška finančných prostriedkov, o ktorú sa mali dnes už obvinení obohatiť, predstavuje približne 178 300,- libier (208 000,- eur).

Niektorí členovia tejto organizovanej skupiny za porušenie zákona o modernom otroctve, krádeže a príjmoch z trestnej činnosti môžu byť odsúdení až k doživotnému trestu odňatia slobody. Súdne pojednávania s obvinenými budú prebiehať vo Veľkej Británii a Severnom Írsku.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj facebook
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií