fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Voľby 2020: Na internete sa množia sťažnosti na nezapočítané krúžky

Máte tip? napíšte nám mailom

Voľby 2020 síce skončili, no veľa Slovákov sa sťažuje, že aj napriek tomu, že zakrúžkovali svojho kandidáta, komisia im nezapočítala hlas.  

Parlamentné voľby skončili, no ich výsledky zrejme nepotešili len politikov, ale aj samotných voličov. Pár dní po voľbách sa na internete šíria správy o tom, že preferenčné hlasy voličov pre konkrétnych kandidátov neboli započítané.

Sťažnosti za nezapočítané krúžky

„Po mojej výzve sa mi množia správy od ľudí, ktorí nenašli svoje preferenčné hlasy (krúžky) zaznamenané vo výsledkoch pre svoj okrsok. Ide napr. o prípady, keď dávali hlas kandidátovi alebo kandidátke, ktorá nemá vo výsledkoch zaznačený žiadny hlas,“ napísala Plaváková na svojom profile na sociálnej sieti, čo podľa nej vyvoláva pochybnosti o správnosti celkového sčítania hlasov.

Iniciatívu spustila kandidátka koalície PS-Spolu Lucia Plaváková. Truban podľa aktualít možnosť napadnúť voľby nevylúčil, no zároveň sa k nej stavia veľmi opatrne.

voľby
Výsledky volieb neprekvapili len lídrov strán, ale aj voličov. Zdroj: TASR

„Zaoberáme sa tým, uvidíme, v akom je to rozsahu a keď to bude nejaké podstatné, tak určite budeme robiť nejaké ďalšie kroky. Nechceme iba tak niečo napadnúť bez reálneho základu. Ak to bude v stovkách hlasov, tak potom urobíme rozhodnutie,“ povedal dosluhujúci predseda Progresívneho Slovenska a volebný líder koalície PS-Spolu Michal Truban.

Chýbajú hlasy PS Spolu aj strane Za ľudí

Na sociálnej sieti už prebieha udalosť, ktorá sa nazýva Našli sme nezrovnalosti v krúžkoch/hlasoch: VOĽBY 2020. Do dnešného dňa sa jej zúčastnilo viac ako 300 ľudí, ktorí sa aj vyjadrili k nezrovnalostiam.

Prečítajte si tiež:
Panika už aj na Slovensku: Došli dezinfekčné gély, obchody sú vyrabované

Cieľom iniciatívy je nájsť množiace sa prípady nezrovnalostí, napríklad takých, že voliči vo svojom volebnom okrsku nenašli ani jeden preferenčný hlas kandidáta, ktorého krúžkovali, alebo dokonca menej ako voliči vedia, že s rodinou či priateľmi odovzdali svojim kandidátom. 

Na chybu upozornil aj úspešný kandidát strany Za ľudí Ján Benčík.

voľby
Výsledky volieb vyvolávajú otázniky. Zdroj: TASR

„Jedna vec, ktorá vzbudzuje otázniky. Naša rodina volila v Krupine, v ZŠ Jozefa Cígera Hronského, volebný okrsok číslo 3. Voľba – 4 krúžky pre mňa, 2 – Michal Greško, 1 – Patrik Dubovský, 1 – Michal Kovačic. Ďalšie krúžky pre špičkových kandidátov – Veronika Remišová, Janka Žitňanská, Juraj Šeliga, Vladimír Ledecký. Výsledky podľa Štatistického úradu: Ján Benčík – 1, Michal Greško – 1, Patrik Dubovský – 1, Michal Kovačic – 1. Ostatné krúžky pre špičkovch kandidátov sa nedajú overiť, lebo tí mali aj tam viac hlasov,” napísal na sociálnej sieti Ján Benčík.

Pod príspevkom si našiel takmer 200 komentárov od ľudí, ktorí mu vo voľbách vyjadrili podporu, no po sčítaní hlasov našli v štatistike nulu.

Prečítajte si tiež:
Ako by vyzerali Disney princezné s poriadnymi ženskými krivkami? Takto!

Štatistický úrad podľa aktuality.sk na otázky o pochybnostiach nereagoval s odkazom na to, že spočítavanie hlasov patrí pod Štátnu komisiu pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Tá v nedeľu výsledky oficiálne potvrdila.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií