fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

AKTUÁLNE: Podľa prvých prieskumov vyhrala voľby strana OĽANO

Máte tip? napíšte nám mailom

Agentúra Focus priniesla prvé výsledky exit pollu. Na možnosť voliť čakali ľudia v radoch a najviac percent získala strana OĽANO. 

Parlamentné voľby 2020 sa do histórie Slovenska zapíšu ako voľby s rekordne vysokou účasťou. V roku 1990 prišlo k volebným urnám 95,39 percenta oprávnených voličov. O 16 rokov neskôr to bolo len 54,7 percenta. Vo voľbách v rokoch 2010, 2012 a 2016 sa účasť pohybovala tesne pod 60 percent. Odhady už počas volebného dňa naznačili, že volebná účasť je najlepšia za posledných 15 rokov.

Rekordná účasť aj úmrtie

O nových poslancoch Národnej rady SR mohlo rozhodnúť takmer 4,5 milióna voličov. O priazeň voliča sa uchádzalo 24 politických subjektov. Medzi favoritmi bola strana OĽANO a SMER. Po sčítaní hlasov sa napokon PREDBEŽNE ukázalo, že víťazom volieb sa stala strana OĽANO.

Všetky volebné miestnosti sa otvorili načas a spolu ich bolo takmer 6-tisíc. Vysoká bola aj účasť Slovákov žijúcich v zahraničí a to priam rekordná. Poštou chcelo voliť 55-tisíc krajanov.

Viaceré médií počas celého dňa informovali o dianí z celého Slovenska. Nechýbali dlhé rady, ale, bohužiaľ, ani úmrtia.

Od skorého rána dohliadali na pokojný priebeh parlamentných volieb muži a ženy zákona. Mnohí ľudia ich tak mohli stretnúť v blízkosti volebných miestností. Smutná udalosť predĺžila moratórium do 23. hodiny. Krátko pred otvorením volebnej miestnosti v okrsku číslo 10 vo Veľkom Krtíši umrela členka volebnej komisie. O prípade informovala TASR a udalosť v týchto chvíľach prešetruje polícia.

Voľby sú ukončené

Volieb sa už zúčastnili aj vysokopostavení politici. Občiansku povinnosť si v sprievode rodiny splnili Boris Kolár, Béla Bugár, Igor Matovič, ale aj Peter Pellegrini. Okrem súčasnej prezidentky Čaputovej odvolili aj exprezidenti Andrej Kiska, Ivan Gašparovič a Rudolf Schuster.

Parlamentné voľby 2020 sú ukončené. Nasledujúce hodiny sa budú niesť v znamení politických diskusií, hodnotení volieb, ale aj rôznych emócií z výsledkov.

Ako ste spokojní s voľbami? Vyhral váš favorit alebo ste sklamaní z výsledkov volieb? Dajte nám vedieť v komentári a podeľte sa s nami s vašim názorom.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií