Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Babie leto v prírode: Naplánujte si výletu po Slovensku na TIETO čarovné miesta!

Výlety po Slovensku sa dajú užiť aj na jeseň. Leto sa síce skončilo, no možností kam ísť na výlet sú nekonečné. Vycestujte spolu s nami za týmito krásami Slovenska. 

Špania dolina

Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry v stredoslovenskej obci Špania Dolina tvorí jedinečný súbor baníckych domov postavených z dreva a kameňa.

Špania Dolina bola v minulosti v Európe známa najmä ťažbou medenej rudy. Popri murovaných objektoch, súvisiacich s činnosťou banskej správy tvoria podstatnú časť zástavby prízemné a poschodové banícke ľudové domy, budované zväčša zo zrubových konštrukcií na kamennej podmurovke. Kamenné i drevené steny omazali hlinou a obielili vápnom. Sedlové strechy s doštenými štítmi pokrývali pôvodne šindľom. Väčšina zo zachovalých ľudových domov je z 19. storočia.

Nádhernej panoráme dominuje ranogotický Kostol Premenenia Pána z 13. storočia s vysokou vežou s románskymi základmi. Ku kostolu s opevnením sa okrem cesty dá vystúpiť po 160 schodoch krytého schodiska. Vchádza sa doň z malého priestranstva s parčíkom, pri ktorom stojí renesančná budova bývalej klopačky zo 16. storočia. V objekte klopačky sú vzácne expozície z histórie tejto jedinečnej lokality. Unikátom je aj starý banský vodovod a známa miestna paličkovaná čipka. V historickej budove obecného úradu je novo zriadené Múzeum medi. Zážitkom je prechádzka v prekrásnej prírode po baníckom náučnom chodníku.

Vodopád Bystré

Národná prírodná pamiatka Vodopád Bystré sa nachádza na južných svahoch Poľany, asi 8 km severne od Hriňovej. Popýšiť sa môže svojou 23 metrovou výškou, vďaka čomu patrí nielen medzi najvyššie, ale i najmohutnejšie slovenské vodopády.

Vodopád vznikol približne pred 13,5 miliónmi rokov, stuhnutím lávy. Z tej sa vytvorili čierny andezitové bloky, ktoré dnes pripomínajú veľké kvádre, po ktorých steká burácajúci prameň vodopádu.

Prechod okolo vodopádu umožňujú rebríky a lano, a preto je potrebné zachovať opatrnosť. Dostač sa k nemu dá viacerými chodníčkami. Krásna, ale poučná je trasa, ktorá vedie z Hriňovej, pretože jej súčasťou je aj nový náučný chodník dlhý 3 kilometre.

Pre pohodlnejších návštevníkov je k vodopádu Bystré najbližšie od Chaty Poľana. Trasu zvládnete za asi 30 minút. Chodník vás prevedie po malebnej horskej lúke, neskôr sa prechádza cez les až do doliny Bystrého potoka pomedzi sopečné skaly.

Zdroj: vyletik.sk

Kaštieľ Budmerice

Dávnou históriou dýcha podmalokarpatská obec Budmerice ležiaca na západnom Slovensku medzi Bratislavou a Trnavou. Preslávil ju prekrásny kaštieľ, ktorý postavil slávny uhorský rod Pálffyovcov.

Kaštieľ dal postaviť v roku 1889 v romantickom slohu gróf Ján Pálffy a jeho architektúra je súborom prvkov viacerých historických období. Hlavná fasáda je ukončená nad portálom s erbom vysokou vežou.

Stavba je zasadená do nádherného prostredia anglického parku. Ideálne na výlety po Slovensku! Po rekonštrukcii, ktorá skončila na jeseň 2015, už kaštieľ nepatrí pod Dom slovenských spisovateľov, ale pod Ministerstvo kultúry. Záštitu nad ním má SNM Múzeum Červený Kameň.

Zdroj: visitbratislava.com

Veterný mlyn v Holíči

Jediný zachovaný veterný mlyn na Slovensku sa nachádza v západoslovenskom meste Holíč.

Pôsobivá kamenná trojpodlažná budova mlyna z osemdesiatych rokov 19. storočia sa nachádza v jednom z najzápadnejších slovenských miest, v Holíči.

Na Slovensku sa v 19. storočí staval tzv. holandský typ veterných mlynov, medzi ktoré patrí i holíčsky mlyn. Jeho základom bola murovaná budova s kruhovým pôdorysom. Pohyblivá strecha s veterným kolesom sa podľa potreby natáčala do smeru vetra. Aj mlyn v Holíči mal do roku 1926 otočnú kužeľovú strechu so vsadeným veterným kolesom. Otočná strecha bola nahradená tehlovou kupolou.

V mlyne sa prestalo mlieť po prvej svetovej vojne. Potom mlyn dlho chátral, až kým ho miestne poľovnícke združenie po roku 1970 dalo zrekonštruovať.

Zdroj: planetslovakia.sk

Ružbašský Kráter

Kúpele vo Vyšných Ružbachoch nie sú neznámou. Ale počuli ste už o travertínovom jazierku zvanom Ružbašský Kráter? Ide o najväčšie jazero svojho druhu na Slovensku, no niektorí tvrdia, že je najväčším travertínovým jazierkom v strednej Európe. Tak či onak, Kráter je prírodný skvost, o čom svedčí aj jeho zaradenie medzi chránené prírodné útvary Slovenska od roku 1967. Nachádza sa vo Vyšných Ružbachoch – blízko vstupu do areálu kúpeľov. Okolie Krátera je síce oplotené, no je voľne prístupné pre každého návštevníka.

Zdroj: nasavoda.sk

Obec sa nachádza v okrese Stará Ľubovňa, leží pri pohorí Spišská Magura.

Cestou sa môžete zastaviť aj v Nižných Ružbachoch, kde vznikol zaujímavý projekt Dom miestnych tradícií, ktorý sa snaží uchovať dedičstvo našich predkov v kultúrnej oblasti a podporiť turizmus prispievajúci k udržiavaniu a zveľaďovaniu kultúrnych aj prírodných pamiatok.

Vo Vyšných Ružbachoch sa nachádzajú štyri väčšie travertínové jamy a niekoľko menších. Jediný Ružbašský Kráter však obsahuje termálnu vodu. Voda v Kráteri má okolo 23 °C, čo teoreticky láka na kúpanie. Oficiálne je však vedľa jamy upozornenie, aby sa návštevníci v Kráteri nekúpali, ide o chránenú prírodnú oblasť. Mnoho návštevníkov sa však aj napriek tomu v Kráteri kúpe.

Zdroj: nasavoda.sk

Priemer Ružbašského Krátera je asi 20 metrov a hlboký je cca 3 metre. Podobne ako pri iných minerálnych vodách, aj táto má pozitívny vplyv na zdravie človeka. Konkrétne voda v Ružbašskom Kráteri obsahuje veľké množstvo vápnika – ten pomáha aj pri vytváraní zaujímavých okrajov samotného travertínového jazierka. Priamo pri vstupe do areálu je verejné parkovisko, no neďaleko sa nachádza aj súkromné. Prístup je teda jednoduchý autom i na bicykli.

Turistika, hrady i národný park

Ak už budete vo Vyšných Ružbachoch, určite nezabudnite navštíviť aj galériu plastík v prírode – ide o sochy umiestnené v areáli Medzinárodného sochárskeho sympózia, ktorých autormi sú umelci z niekoľkých krajín sveta. Na turistiku je ideálny hrebeň Spišskej Magury, Veterný vrch či Jarabinský prielom.

Ak by ste stále nemali dosť slovenských krás, prejdite sa po Pieninskom národnom parku, prípadne si vybehnite na Ľubovniansky hrad. Ak si správne naplánujete svoj čas, pokojne môžete navštíviť aj Spišský hrad, najväčšie šošovkovité námestie na Slovensku v Spišskej Novej Vsi, ale aj historickú Levoču.

https://www.instagram.com/p/Bz2gsO0oKM-/

Odtiaľ je to len na skok do Baldoviec, kde nájdete ďalší významný minerálny prameň Slovenska. Možností je neúrekom. Malé Slovensko toho ponúka skutočne veľa, či už ste fanúšikom histórie alebo radšej dáte prednosť turistike, každý si tu nájde to svoje.

Prečítajte si aj ďalšie super tipy na víkendový výlet s vašimi ratolesťami alebo romanticky vo dvojici. Odporúčame aj krásne slovenské hrady.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií