fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Výsledky predvolebných prieskumov k župným a komunálnym voľbám bude možné zverejňovať do 26. októbra do polnoci

Rovnako ich nemožno zverejňovať v deň volieb až do ukončenia hlasovania.

Máte tip? napíšte nám mailom

29.8.2022 (Webnoviny.sk) – Výsledky predvolebných prieskumov k spojeným voľbám do orgánov samosprávy miest a obcí a krajskej samosprávy bude možné zverejňovať do 26. októbra do polnoci, keďže zákon zakazuje zverejňovať volebné prieskumy a ankety 48 hodín pred samotnými voľbami.

Rovnako ich nemožno zverejňovať v deň volieb až do ukončenia hlasovania. Je potrebné, aby médiá prezentovali výsledky všetkých kandidujúcich, nie iba vybraných. Zároveň je zakázané zverejňovať informácie, či už prospešné, alebo v neprospech, o kandidátoch počas moratória. V tlačovej správe to uvádza Rada pre mediálne služby.

Ani verejnoprávne, ani súkromné médiá nemajú povinnosť vyhradiť vo svojom vysielaní priestor pre politickú propagáciu. Ak sa tak ale rozhodnú, žiadny z kandidujúcich nesmie byť znevýhodnený. Voľby do orgánov územných samospráv sú ale špecifické tým, že kandidát, ktorý sa uchádza o funkciu predsedu samosprávneho kraja, primátora či starostu, a zároveň kandiduje aj za poslanca zastupiteľstva, prináleží mu len ten vysielací čas, ktorý mu bol pridelený v rámci uvedených funkcií.

Rada tiež apeluje na vysielateľov, aby dbali na dodržiavanie povinností, ktoré im vyplývajú zo zákona, a obzvlášť povinnosť zabezpečiť nestrannosť a objektívnosť spravodajských a publicistických programov. Mali by tiež dôsledne oddeľovať informácie spravodajského charakteru od názorov a hodnotiacich komentárov.

Prečítajte si tiež:
OĽaNO podporí Ľuboša Machaja ako nového generálneho riaditeľa RTVS (video)

Viac k témam: Komunálne voľby, Predvolebná kampaň, Volebný prieskum, Župné voľby
Zdroj: Webnoviny.sk – Výsledky predvolebných prieskumov k župným a komunálnym voľbám bude možné zverejňovať do 26. októbra do polnoci © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií