fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Za posledný rok zaniklo už 10 herných štúdií. Microsoft sa jedno chystá odkúpiť

Máte tip? napíšte nám mailom

Štúdio tak môže po 15-tich rokoch stratiť svoju nezávislosť.

Technologický gigant Microsoft, pod ktorého spadá rad konzol značky Xbox, sa podľa vyjadrení trojice zdrojov z interného prostredia má v poslednom období pokúšať odkúpiť videoherné štúdio Obsidian Entertainment, špecializujúce sa na žáner RPG. V rozhovore pre portál Kotaku spomínajú, že to už nie je otázka či, ale kedy.

Ide o počin, ktorý sa dal očakávať, a to vzhľadom na nedávne obchody Microsoftu. Ten pod seba získal spoločnosti Ninja Theory (Hellblade, Devil May Cry či Enslaved: Odyssey to the West), Compulsion Games, Playground Games (Forza Horizon 4) a Undead Labs.

Kroky Obsidianu smerujúce k strate nezávislosti ale nutne nemusia znamenať zlé rozhodnutie. Za posledný rok ukončilo aktívnu činnosť 10 herných štúdií. Urobili tak pravdepodobne z dôvodov nízkej konkurencieschopnosti na trhu s oveľa fundovanejšími značkami ako sú Star Wars, Marvel, Batman, Battlefield, Call of Duty a mnohými inými.

Obsidian Entertainment bolo založené v roku 2003 a doteraz sa im najlepšie darilo v už spomenutom žánri role playing games. Z ich dielne vzišli tituly ako Star Wars: Knights of the Old Republic II, Fallout: New Vegas alebo Pillars of Eternity 2, považovaný za najúspešnejšiu crowdfundingovú hernú kampaň od roku 2015.

Prečítajte si tiež:
Do kín mieri rozprávka, ktorá spojí slovenských a českých divákov

Zdroj: www.youtube.com

Svoj pôvodný finančný zámer sa mu vtedy podarilo naplniť na 400%. Pôvodný Pillars of Eternity z roku 2012 a jeho Kickstarter kampaň takpovediac zachránili Obsidianu kožu, pretože mu hrozilo, že svoje brány bude nútené zatvoriť.

Microsoft sa vyjadril, že v hernej oblasti by chcel posilniť najmä počítačový vývoj, a k tomu by im mohol vhodne poslúžiť práve takýto obchod so spoločnosťou pýšiacou sa plejádou vynikajúcich PC RPG hier. Obe firmy už majú spoločnú minulosť, ktorá sa neniesla práve v najlepšom duchu.

V roku 2012 mali spolu vydať Xbox One exkluzivitu Stormlands, ktorú ale Microsoft zavrhol. Od roku 2014 má však Xbox divízia nové vedenie v osobe Phila Spencera, čo môže znamenať otvorené dvere novým možnostiam spolupráce.

Obe strany zatiaľ k celej záležitosti odmietli zaujať akékoľvek stanovisko.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií