fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zákaz fajčenia a jedno lacnejšie nealko než pivo, prikazuje nový zákon v Česku

Máte tip? napíšte nám mailom

Koniec fajčenia v reštauráciách v ČR

Pokiaľ návrh zákona o ochrane zdravia prejde legislatívnym procesom, musia sa reštaurácie a obchodníci pripraviť od roku 2016, na kedy je naplánovaná účinnosť zákona, na niekoľko noviniek. Zákon počíta s úplným zákazom fajčenia vo všetkých stravovacích zariadeniach. Tento zákaz sa vzťahuje tiež na elektronické cigarety. Ministerstvo síce pripúšťa, že reštauráciám môžu poklesnúť tržby, údajne však pôjde iba o nevýrazné a čiastočné zníženie.

“Podľa výskumu agentúry IPSOS a Fakulty sociálnych vied Karlovej univerzity vykonaného v jari 2012 ide očakávať 3 až 6 % nárast návštev v reštauráciách, čo je v súlade i so zahraničnými výskumami, ktoré prebehli pred i po zavedení nefajčiarskej legislatívy v jednotlivých krajinách. Autori tohto prieskumu taktiež uvádzajú, že po zavedení zákazu fajčenia je možné očakávať v prvých troch mesiacoch zhruba 3% pokles tržieb v reštauráciách, kaviarňach apod, na ktorý však bude nasledovať rast tržieb. Kvalifikovaným odhadom pre celý trh, by zákaz fajčenia mohol v tržbách priniesť až 6 miliárd Kč,” uvádza sa v dôvodovej správe.

zákaz fajčenia

Bude ešte pivo lacnejšie než nealko?

Reštaurácie sa musia navyše pripraviť na ďalšiu novinku. Ministerstvo po nich totiž chce, aby vždy pre každý objem, v ktorom sa ponúkajú alkoholické nápoje, mal by byť aspoň jeden lacnejší nealkoholický nápoj. Podľa ministerstva nebude mať toto opatrenie na podnikateľov významný dopad. “Vzhľadom k nutnosti platiť spotrebnú daň pri alkohole, vždy musí existovať lacnejší nealkoholický nápoj pri rovnakej zachovanej marže,” vysvetľuje ministerstvo v dôvodovej správe.

Prečítajte si tiež:
Slovenský tínedžer provokoval policajtov cez falošný profil. Tí si ho ale rýchlo našli a navštívili ho priamo doma

Zdroj: podnikatel.cz

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií