fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zamestnávatelia prestali šetriť na ľuďoch. Čo ich núti investovať do tých svojich stále viac?

Vyplýva to z analýzy portálu Platy.sk, ktorý patrí do portfólia spoločnosti Profesia.

Máte tip? napíšte nám mailom

14.11.2022 (Webnoviny.sk) – Zamestnávatelia po pandémii prestali škrtať výdavky a do svojich ľudí investujú opäť viac. Vyplýva to z analýzy portálu Platy.sk, ktorý patrí do portfólia spoločnosti Profesia. Zamestnancov na Slovensku, ktorí nemajú od svojho zamestnávateľa k dispozícii žiadny benefit, je stále menej. Podľa aktuálnych čísel je v takejto situácii 16,4 percenta zamestnancov.

Nedostatok uchádzačov

Faktor, ktorý dnes výrazne ovplyvňuje ponuku extra výhod pre pracovníkov a pracovníčky, je podľa spoločnosti Profesia nedostatok uchádzačov na trhu práce. Vzhľadom na to, že firmy uverejnili na portáli Profesia.sk do 12. novembra už viac ako 322-tisíc pracovných príležitostí, na ponuky reaguje nižší počet ľudí, než tomu bolo napríklad v roku 2021 či pandemickom období 2020.

V roku 2022 preto vidíme, že sa výrazne zvýšila rozšírenosť finančného bonusu pre zamestnancov, ktorí do firmy odporučia nového človeka. Finančnú čiastku dostane od svojej firmy v takomto prípade 17,5 percenta ľudí,” uviedla Profesia v tlačovej správe.

Dostanú bonus

Aktuálna situácia zároveň prináša väčšie snahy o rast lojality voči zamestnávateľom. Ak by dnes firmy zápasili s vysokou fluktuáciou, hľadanie nových ľudí, ktorí by obsadili miesta odchádzajúcich zamestnancov, by mohlo byť veľmi náročné.

Prečítajte si tiež:
Ukrajinská ekonomika sa v tomto roku zmenší o 45 percent, ruská poklesne pre sankcie

Aj to môže byť podľa Profesie dôvod zvýšenia podielu zamestnancov, ktorí pri výročí vo firme dostanú zaplatený bonus. V roku 2022 ide už o takmer o pätinu pracovníkov a pracovníčok na Slovensku.

Slovenskí zamestnávatelia poskytujú čoraz viac ľuďom benefity, ktoré súvisia so zdravím. Napríklad sick days, teda zdravotné voľno, má aktuálne k dispozícii zhruba 16 percent zamestnancov. Ešte v roku 2020 išlo o necelých 14 percent. Za posledné roky tiež stúpa tiež podiel zamestnancov s nadštandardnou zdravotnou starostlivosťou, zdravotným pripoistením či kompenzáciou mzdy pri práceneschopnosti.

Viac k témam: pracovné benefity, Prieskum, Štatistiky, Zamestnanci, Zamestnávatelia
Zdroj: Webnoviny.sk – Zamestnávatelia prestali šetriť na ľuďoch. Čo ich núti investovať do tých svojich stále viac? © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií