fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zemplínsky mafián Adamčo bude vo väzení kratšie, Najvyšší súd zmenil rozhodnutie ŠTS

Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici mu v apríli 2022 vymeral 25 rokov.

Máte tip? napíšte nám mailom

7.9.2022 (Webnoviny.sk) – Člen východoslovenského podsvetia Branislav Adamčo strávi vo väzení 24 rokov. Rozhodol o tom Najvyšší súd SR na verejnom zasadnutí.

“Najvyšší súd SR zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu z 8. apríla 2022 a sám rozhodol tak, že obžalovanému uložil úhrnný výnimočný trest odňatia slobody na 24 rokov,” informovala v stredu hovorkyňa Najvyššieho súdu SR Alexandra Važanová. Zároveň dodala, že odvolanie prokurátora senát Najvyššieho súdu SR zamietol ako nedôvodné.

Rozhodnutie o novej výške trestu

Špecializovaný trestný súd na pracovisku v Banskej Bystrici v apríli tohto roku rozhodol o novej výške trestu, keď Branislavovi Adamčovi namiesto pôvodného doživotného trestu uložil výnimočný trest odňatia slobody na 25 rokov v ústave s najprísnejším stupňom stráženia.

Dôvodom rozhodovania súdu o novej výške trestu bolo, že v inej trestnej veci mu súdy vyhoveli so žiadosťou o obnovu konania. Prokurátor sa voči výške trestu odvolal, žiadal totiž pre odsúdeného opätovne doživotie. Odvolanie proti rozhodnutiu podal aj Branislav Adamčo.

Povolili mu obnovu konania

Najvyšší súd ešte v novembri 2021 potvrdil rozhodnutie Krajského súdu v Banskej Bystrici, ktorý Branislavovi Adamčovi povolil obnovu konania v prípade vraždy podnikateľa Mariána Karcela z roku 2000. Za tú bol odsúdený na 15 rokov väzenia.

Prečítajte si tiež:
Slovensko môže Ukrajine poskytnúť stíhačky Mig-29, ale iba za určitých podmienok (video)

Keď bol následne na Špecializovanom trestnom súde odsúdený za členstvo v zločineckej skupine a ďalšiu vraždu Arpáda Nistora z roku 2004, Špecializovaný trestný súd mu uložil súhrnný doživotný trest aj na základe predošlého odsúdenia.

Podľa trestného poriadku platí, že „ak bola povolená obnova konania a ide o niektorý z trestných činov, za ktoré bol právoplatne uložený úhrnný alebo súhrnný trest, a súd vrátil vec prokurátorovi do prípravného konania, určí po nadobudnutí právoplatnosti uznesenia povoľujúceho obnovu konania na verejnom zasadnutí rozsudkom primeraný trest za ostávajúce trestné činy”.

Viac k témam: Mafia, trest odňatia slobody, Zločinecká skupina
Zdroj: Webnoviny.sk – Zemplínsky mafián Adamčo bude vo väzení kratšie, Najvyšší súd zmenil rozhodnutie ŠTS © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií