fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zomrel významný slovenský fotograf a kameraman Alexander Strelinger

Posledná rozlúčka sa uskutoční 15. júla v Prahe.

Máte tip? napíšte nám mailom

14.7.2022 (Webnoviny.sk) – Významný slovenský kameraman a fotograf Alexander Strelinger zomrel v nedeľu 10. júla vo veku nedožitých 88 rokov. Mal za sebou mnoho spoluprác s významnými slovenskými režisérmi a nakrútil viac než 130 dokumentárnych filmov. Vďaka jeho neobyčajnej obrazovej poetike dodnes inšpiruje generácie mladých kameramanov.

Posledná rozlúčka sa uskutoční v piatok 15. júla v Prahe. Uvádza sa to v tlačovej správe Slovenského filmového inštitútu. O Strelingerovom úmrtí ich informoval jeho syn Ján.

Tvorca dokumentárnych filmov

Strelinger bol absolventom štúdia kamery pražskej FAMU. Svoje pôsobenie začal v 60. rokoch a uplatnil sa v oblasti dokumentárneho filmu.

„Kameraman v hranom filme vlastne konštruuje obraz, on ho vytvára, kým dokumentarista ho zaznamenáva, len ho prijíma a upravuje výrezom, svetlom a elimináciou nežiaducich predmetov. Veľmi rýchlo som došiel na to, že ten dokumentárny film je mi bližší. A overil som si to na veľmi sporadických prípadoch, keď som robil nejaký film hraného typu,“ vyjadril sa v roku 2011.

Historicky významné diela

Po absolvovaní VŠMU tvoril dokumentárne filmy v Bratislave. Spolupracoval s mnohými významnými slovenskými režisérmi. Spolupracoval napríklad s Martinom Slivkom, s ktorým nakrútili viacero dokumentov a portrétov, medzi inými Človek a hra (1969), Ľudovít Fulla či Terchovská muzika.

Prečítajte si tiež:
Andruskó na súde vypovedal, že pre Bödöra pral špinavé peniaze a vedenie polície riadila mafia

Strelinger spolupracoval aj s Petrom Solanom. Z tejto spolupráce vzišli filmy ako Nemecká alebo Len lístok poľnej pošty. Ďalšie jeho významné spolupráce boli s Dušanom Hanákom (Analógie, Impresia, Variácie kľudu), s Vladom Kubenkom (Slovenský raj, Črty z Indie, Hr. Peklo, Mimoriadne cvičenie) alebo s Dušanom Trančíkom na dokumente Tryzna.

Strelinger pracoval aj na dlhometrážnom dokumentárnom filme Čas ktorý žijeme, o procese obrody v Československu v roku 1968. Mnohé z týchto filmov patria medzi historicky významné diela slovenskej kinematografie.

Ocenený pedagóg na VŠMU

Mnoho rokov bol Alexander Strelinger aj pedagógom na bratislavskej VŠMU, a to v ateliéri dokumentárnej tvorby a neskôr v ateliéri kameramanskej tvorby. Pôsobil na viacero generácií tvorcov a svojich študentov inšpiroval umelecky i ľudsky. Bol obľúbený aj vďaka svojej priateľskej povahe, neobvyklému zmyslu pre humor a mal tendenciu svojich študentov provokovať, aby si neustále kládli vyššie ciele, viedol ich k diskusii, ale i nepokoju.

Pri udeľovaní cien Kamera 2008 bol Strelinger ocenený Cenou za celoživotné dielo.

Viac k témam: Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel významný slovenský fotograf a kameraman Alexander Strelinger © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Kandidát na šéfa RTVS Golian navrhuje zvýšiť koncesionárske poplatky
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií