Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

30 nápadov, ako ozdobiť záhradu či dvor jedinečnými kvetináčmi

Jar je v plnom prúde, a to je skvelý čas, keď váš dom môžete osviežiť krásnymi farbami.

Ak rozmýšľate, ako oživiť váš dom niečím výnimočným, skúste vytiahnuť staré nádoby či stoličky. Stačí, keď ich na začiatok troška obrúsite brúsnym papierom, a natriete. Vdýchnete starým veciam nový život a garantujeme vám, že všetci to budú obdivovať. Tak veselo do toho.

Našli sme pár nápadov na vlastné kvetináče, ktoré si môžete implementovať do svojej verandy, dvora či záhrady a nebude vás to stáť veľa peňazí ani námahy. Tieto nápady dekorácie jarnej verandy sú úžasné a sú plné opätovného využitia a recyklácie.

Komody, stoličky či rebríky

Nájdete tie staré mliečare, zásuvky, stoličky, rebríky a pozinkované kovové vedrá, ktoré sa môžu zmeniť na roztomilé nové kvetináče do vašej jarnej verandy. Pozrite sa a začnite s vytváraním vlastných dekorácií prednej verandy.

Čo vysadiť

Ak sa chcete kochať sviežosťou zelene takmer celý rok, vtedy je možno lepšie použiť trvalky alebo prípadne konifery.

Môžete siahnuť po borievkach, tujach, cypruštekoch či po borovici. Použitím týchto druhov dosiahnete stálo zelenú výsadbu.

Ak chcete výsadbu oživiť, odporúčame letničky alebo petúnie, surfíny, rozchodníky, skalné ruže alebo sirôtky.

Počet rastlín a sadenie

Počet rastlín v nádobe závisí od jej veľkosti. Aj tu, samozrejme, platí, menej je niekedy viac. Nedávajte zbytočne veľa druhov do jedného kvetináča. Nie je dobré mať prepchatý kvetináč.

Spomedzi rastlín je dobré vybrať tú, ktorá bude predstavovať dominantu, napr. tuju, cypruštek, borievku. Toto je  najlepšie umiestniť do stredu. Okolo nej sa dajú vysadiť menšie druhy (plazivá tuja….), prípadne po obvode črepníka môžete použiť petúnie, surfínie atď.

Tiež by malo platiť, že vyššie druhy sadíme dozadu a menšie pred ne. Vhodné sú minimálne 3 druhy. Vtedy nemusíte použiť ani dekoračné prvky a výsledok bude krásny.

Starostlivosť

Každá výsadba si vyžaduje údržbu, tá nespočíva len v pravidelnej zálievke. Dôležité je aj pravidelné hnojenie a prísun živín, a to najmä počas sezóny.

Rastliny nezabudnite tvarovať a strihať. Na konci sezóny nezabudnite odstrániť odumreté druhy a poškodené časti rastlín.

[envira-gallery id=“114124″]

 

Zdroj woohome
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií