fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

5 najznámejších leteckých katastrof so športovcami

Máte tip? napíšte nám mailom

V médiách po celom svete aktuálne rezonuje veľké letecké nešťastie v Kolumbii, pri ktorom zahynulo podľa posledných informácií televízie CNN 71 pasažierov. Akoby zázrakom túto tragédiu prežilo 6 ľudí.

Na palube boli členovia brazílskeho futbalového klubu. Novodobá história si pamätá obdobné katastrofy, pričom za svojimi hrdinami smútilo aj Slovensko. Prinášame vám 5 známych leteckých tragédií, pri ktorých zahynuli významní športoví reprezentanti.

Havária československých hokejistov

hokej.pravda.sk

Tragická udalosť sa odohrala 8. novembra 1948. Pri lete z Paríža do Londýna sa nad prieplavom La Manche stratilo z radarov súkromné lietadlo Beechcraft 18. Na palube malého stroja bolo 6 československých hokejistov, rádiotelegrafista a poprední francúzsky pilot z 2. svetovej vojny René de Narbonne.

Nad prieplavom panovalo veľmi zlé počasie s hmlou a posledné spojenie s lietadlom sa podarilo pred 18:00 hod. Po nezvestnom lietadle bolo vyhlásené rozsiahle pátranie. V Československu sa rozšírili informácie, že lietadlo nehavarovalo, ale hráči vďaka skúsenému pilotovi, ktorý nedbal na navigačné pokyny, emigrovali. Až po mnohých dňoch bolo v prieplave vylovené telo pilota.

Tragédia klubu AC Turín

superga-air-disaster
http://deicinginnovations.com/

4. mája 1949 zahynuli pri leteckom nešťastí takmer všetci členovia slávneho športového klubu AC Turín. Pri nehode zahynulo 31 ľudí na palube vrátane 18 futbalistov, ktorí boli v tom čase päťnásobní majstri Talianska. Lietadlo v búrke narazilo do zadnej časti komplexu Baziliky na vrchu Superga pri Turíne.

Prečítajte si tiež:
Fanúšik si dal vytetovať portrét Rytmusa. Takú parádnu realistickú prácičku tatéra si ešte nevidel

Busbyho deti

c_71_article_1191783_image_list_image_list_item_0_image
manchestereveningnews.co.uk

Veľká letecká katastrofa neobišla ani slávny futbalový klub Manchester United. 6. februára 1958 sa zverenci trénera Busbyho, po ktorom dostal vtedy tím pomenovanie Busbyho deti, vracali do Nemecka. Celá krajina oslavovala postup do semifinále Pohára európskych majstrov.

Lietadlo sa počas medzipristátia v Mníchove dvakrát neúspešne pokúsilo o vzlet. Počas tretieho manévra začalo husto snežiť, lietadlo stratilo rýchlosť a prerazilo oplotenie letiska. Pri náraze do neďalekej budovy sa stroj rozlomil a zachvátil ho požiar. Pri nešťastí prišlo o život 23 ľudí zo 44 pasažierov, vrátane ôsmich hráčov a troch zamestnancov klubu.

Nešťastie krasokorčuliarskej reprezentácie v Bruseli

Boeing 707 havaroval na letisku v hlavnom meste Belgicka 15. februára 1961. Zahynulo všetkých 72 osôb na palube vrátane jednej na zemi. Medzi obeťami bol národný krasokorčuliarsky tím USA, ktorý cestoval na majstrovstvá sveta v Prahe. Lez Sabena 548 čakal na uvoľnenie pristávacej dráhy. Boeing začal nečakane stúpať a následne spadol a roztrieštil sa v poli. Obeťou bol aj miestny farmár, ktorého trafil úlomok z horiaceho lietadla.

Prečítajte si tiež:
Vieme, čo prinesie rok Kohúta. Na toto by ste sa mali pripraviť!

Zázrak v Andách

reddit.com

Medzi slávne športové tragédie patrí dnes už notoricky známy príbeh uruguajského národného tímu ragbistov. Havária lietadla v Andách sa odohrala 13. októbra 1972. Pre nepriaznivé počasie sa lietadlo zrútilo, pričom priamo pri páde zahynulo 12 ľudí. V neskorších dňoch zomreli ďalší 17 pasažieri následkom pádu lavíny alebo kvôli ťažkým zraneniam.

Nešťastie prežilo 16 ľudí, no cez rádio sa dozvedeli, že po deviatich dňoch bolo pátranie po lietadle ukončené. Celé dva mesiace po nehode prežili v príšerných podmienkach len vďaka tomu, že jedli ľudské mäso z tiel obetí. Skutočný príbeh mapuje kniha Prežiť aj rovnomenný film z roku 1993.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií