fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Aká bude tohtoročná zima 2020/2021?

Jeseň je už vo svojej polovici a mnohých iste zaujíma, čo sa chystá v zime. Ako to bude vyzerať v Európe s tohtoročnou zimou? Bude dosť snehu a prídu silné mrazy? Prvé vyhliadky počasia na tohtoročnú zimu sú už na svete.

Máte tip? napíšte nám mailom

Tohtoročná jeseň začala pomerne divoko. Babieho leta sme sa nedočkali, no namiesto toho nás zasiahla séria výdatných dažďov, ktorá nielen na Slovensko, ale aj do okolitých krajín priniesla vlnu povodní.

Počasie sa teraz upokojilo a pomerne stabilné počasie nás čaká až do začiatku novembra. Nič významné by sa diať nemalo, ale aká bude zima ?

Meteorológovia zo serveru Accuweather pomerne pravidelne zverejňujú sezónne predpovede na nasledujúce obdobie a teraz prišli s vyhliadkou na zimu 2020/2021.

Blížiaca sa zima by sa mala v Európe udržiavať v rámci normálu. Budú však aj štáty, kde bude zima o niečo iná ako počas uplynulých rokov.

V južných častiach Francúzska, Španielska a Portugalska sa očakávajú častejšie tlakové níže ako po minulé roky, čo by malo priniesť daždivejšie a veternejšie počasie.

V Taliansku, v Grécku, či na východe Balkánu sa očakáva taktiež viac zrážok ako po minulé roky. Vo vyšších polohách sa tak očakáva aj snehová nádielka.

Celkovo sa v južných krajinách Európy očakáva viac tlakových níží a búrok, čo prospeje vegetácii. Zimné zrážky totiž v južných štátoch Európy zabezpečujú vlahu po celý rok.

Prečítajte si tiež:
Na východe v noci napršalo cez 40 mm

Tlakové níže, ktoré sa budú formovať nad Stredozemným morom by mohli priniesť nebezpečné počasie do severného Talianska a na Balkán, kde je zvýšené riziko povodní.

A čo sneh v Alpách? Podľa predpovedí by mala byť v Alpách v porovnaní s uplynulými rokmi priemerná snehová pokrývka. Neočakávajú sa tak extrémnejšie, výdatné snehové nádielky, ktoré by mohli zásadne zvýšiť lavínové nebezpečenstvo. Mierne iné to však bude v južných Alpách.

Predovšetkým v talianskych Alpách sa totiž tento rok očakáva o niečo menej snehu ako býva bežné. Viac snehu totiž obdržia lyžiarske oblasti v Taliansku mimo Álp a na juhu Álp sa očakáva skôr suchšia zima.

Vo východnej Európe sa očakáva teplejšia zima ako je bežné, ale rozhodne by tu nemala panovať zima ako minulý rok, kedy priemerná teplota v Moskve bola od decembra do februára o 8 °C vyššia ako je bežné v zime.

Vo zvyšných oblastiach Európy sa očakáva priemerná zima.

Predpovedi amerických meteorológov nahrávajú aj dlhodobé predikcie európskeho numerického modelu ECMWF.

Ten očakáva, že mesiace december, január a február by mali byť ako teplotne, tak zrážkovo na úrovni dlhodobého normálu. Detailnú predpoveď európskeho modelu nájdete pod článkom v galérii.

Prečítajte si tiež:
Pripravte sa na poriadny teplotný šok: V Pondelok +23 °C, v utorok iba +4 °C

Tohtoročná zima sa tak javí, že by mala byť relatívne normálna a bežná.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií