fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Máte depresiu a neviete, ako byť šťastný? Stačí, keď budete len…

Máte tip? napíšte nám mailom

Aj vy stále rozmýšľate, ako byť šťastný? Koncept svojpomoci a pozitívnej psychológie sa vo svete stal veľmi populárnym. Môže byť len obyčajná vďačnosť kľúčom k šťastiu? Odložte skepticizmus a založte si svoj žurnál vďačnosti. 

Rada spomínam na otvorenia darčekov na mojich narodeninových oslavách, na to vzrušenie, keď cítite hladký, ostrý obal papiera, keď som ho roztrhla a objavila čarovné vnútro darčeka. Mohlo by to byť dôvod, prečo sa pojem formalizovanej, predpísanej a premyslenej vďačnosti, ktorá sa v uplynulom desaťročí stala dráhou pozitívnej psychológie.

Stena vďačnosti

Mena vďačnosti sa však naďalej zvyšuje. Dávnejšie v Sheffielde bola postavená stena vďačnosti z tehál, ktoré obsahovali osobné posolstvo miestnych obyvateľov vyjadrujúce uznanie za niečo dôležité vo svojom živote. Dr Fuschia Siroisová, psychologička na univerzite v Sheffielde, ktorá realizuje projekt, vysvetľuje, že v posledných desiatich rokoch sa vyvinul vedecký konsenzus, ktorý podkopáva môj inštinktívny cynizmus. Pre Siroisa a ďalších výskumníkov v tejto oblasti je vďačnosť ďaleko viac, ako slogan na hrnček – je to jedinečný prediktor blahobytu, ochranný plášť, ktorý by mohol chrániť tých, ktorí ho cítia pred zlým duševným zdravím.

Zdroj : www.carlacoulson.com

Štúdia po štúdii našla silnú súvislosť medzi vyššou úrovňou vďačnosti a blahobytu, vrátane ochrany pred stresom a depresiou, lepších vzťahov, lepšieho spánku a väčšej odolnosti. Jednoduché cvičenia, ktoré môžu ľudia robiť sami – napríklad stráviť dva týždne písaním denného zoznamu troch vecí, za ktoré sú vďační – sa zistilo, že zvyšujú spokojnosť s životom, znižujú obavy a zlepšujú imidž tela, pričom pozitívne účinky trvajú až do šiestich mesiacov.

Prečítajte si tiež:
17 skutočne divných vecí, ktoré každý z nás robí no nikto o nich nechce hovoriť

Ako byť šťastný? Stačí byť vďačný

Vďačnosť bola jedným z najsilnejších premenných, ktoré mohli psychológovia osobnosti nájsť, keď prišlo k predpovedaniu zdravia, nad rámec väčšiny známych faktorov, od bohatstva a zdravia až po iné osobnostné rysy, ako je optimizmus.

“Vďačnosť je veľmi zvláštna. Je to niečo úplne jedinečné, samo o sebe, že zo štatistického hľadiska stúpa až na vrchol mlieka ako krém, “hovorí Soiros. Ale prečo? Čo sa týka tejto emocionálnej skúsenosti, ktorá má taký zázračný vplyv? Ako to funguje? „Myslím, že to je niečo, čo sa štúdie stále snaží odhaliť. Ešte nevieme, čo je čierna krabica, ktorá spája vďačnosť s týmito nádhernými výsledkami blahobytu,” hovorí. Tvárou v tvár takým jednoznačným výskumným zisteniam sa moje pohŕdanie zdalo hlúpe a arogantné, a preto som sa rozhodol prehltnúť svoj skepticizmus a prijať vďačnosť.

Spoločnosť funguje len vtedy, ak splácame pomoc

Vedci nemôžu ešte povedať, kde, ako a prečo sa v mozgu vyvíja vďačnosť, povedal Wood, ale odkazuje na teóriu ekonóma a filozofa Adama Smitha, že má evolučný účel. Smith tvrdil, že ,,spoločnosť funguje len vtedy, ak splácame pomoc, ktorú dostávame od iných ľudí, ale keďže nemáme žiadny právny alebo finančný stimul na to, aby sme vyvinuli vďačnosť, ktorá nás robí šťastnými, nepociťujeme tlak byť vďačný a odvďačiť sa niekomu inému. Ak sme sa prirodzene vyvinuli, aby sme to cítili, to skôr vyvracia otázku, čo spôsobuje vďačnosť a čo spôsobuje nevďačnosť – prečo niektorí ľudia nemajú schopnosť cítiť to?

Ak niekto vyrastal v prostredí, v ktorom sa nemôžu spoliehať na ľudí, ktorí sa o nich postarajú, v ktorých sa ich potreba lásky stretáva s nedbalosťou a zneužívaním, Wood hovorí: „Myslím, že by bolo veľmi ťažké, aby zažili vďačnosť, s tím špeciálným pohľadom, pomocou ktorého sa môže pozerať na svet lepšie a vďačnejšie.”V tejto situácii hovorí Tomasz Fortuna, psychoanalytik a psychoterapeut v Tavistock a Portman NHS namiesto dôvery a vďačnosti sa vytvára pocit strachu a nedostatkov.

Zdroj: www.tinybuddha.com

,,Ak chcete mať pocit vďačnosti musíte byť schopní prijať niečo užitočné alebo dobré od inej osoby. Pomáha, ak je to niečo, čo vidíte okolo seba od detstva,”tvrdí Fortuna.

Prečítajte si tiež:
Lekári jej povedali, že nikdy nebude môcť mať deti. Dnes je mamou trojičiek

Zdá sa mi, že veľa vecí musí ísť správne, aby osoba mohla cítiť vďačnosť – je to dosť pokročilá emócia. Pociťovanie vďačnosti prinajmenšom čiastočne závisí od toho, že ste mali v skorom živote zdravé, výchovné a výživné vzťahy, ak to znamená, že ste schopní tolerovať pocity zraniteľnosti a dokážete oceniť niečo, čo vám dal niekto iný bez pocitu závistlivosti, nie je prekvapujúce, že existuje korelácia medzi vďačnosťou a blahobytom.

Prečítajte si tiež:

Vedeli ste, že ľudia, ktorí trpia depresiou, majú takýto slovník?

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií