Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vedeli ste, že ľudia, ktorí trpia depresiou, majú takýto slovník?

Máte vo svojom okolí človeka, ktorého trápi depresia? Ak áno, viete, že ide o zákernú a nevyspytateľnú duševnú chorobu. Naučte sa, ako ju rozpoznať vďaka týmto faktom už na prvý pohľad.

Depresia je nepríjemná choroba, ktorou v súčasnosti trpí extrémne veľa ľudí. Vedeli ste, že je možné ju ,,vyčítať“ aj zo samotného ľudského správania? Ľudia trpiaci depresiou sa prejavujú určitými charakteristickými znakmi, ktoré je možné spozorovať napríklad pri jedení či v bežnej komunikácii.

Ktoré známe osobnosti trápila depresia?

Príkladom sú texty spisovateľky Sylvie Plathovej, ktorá tiež zažívala depresiu. Nanešťastie si kvôli jej dôsledkom úspešne siahla na život. Ďalším prípadom je líder kapely Nirvana, Kurt Cobain, ktorý sa ako 27-ročný zastrelil a pridal sa tak do nešťastne známeho Klubu 27. Jeho texty môžeme tiež považovať za akúsi predzvesť toho, že v jeho živote nebolo všetko v poriadku.

Vedci starostlivo zisťovali podobnosti depresie s možnými prejavmi v ľudskom správaní. Výsledky zhrnuli do štúdie, kde objasnili charakteristiky, vďaka ktorým je možné predpokladať výskyt depresie. Pri skúmaní podobností v komunikácii si vedci zhromažďovali poznámky, ktoré následne spracoval počítač. Prostredníctvom dnešných technologických možností sa z jazyka dá určiť napríklad priemerná dĺžka vety.

 K ľudom, ktorých trápi depresia by malo byť okolie mimoriadne tolerantné. Zdroj: pixabay.com
K ľudom, ktorých trápi depresia, by malo byť okolie mimoriadne tolerantné. Zdroj: pixabay.com

Čo si pri depresii treba všímať?

Najpodstatnejšie údaje vedci získali z denníkov, ktoré mali od ľudí trpiacich depresiou, alebo ich vlastnoručne napísané eseje. Ukázalo sa, že ľudia s depresiou využívajú množstvo negatívnych vyjadrení, najmä slová ako osamelý alebo bezcenný. Naopak, veľmi málo používajú zámená ako oni, ona.

Výskum teda potvrdil, že takíto ľudia nie sú veľmi spoločenskí, skôr sa zameriavajú čisto len sami na seba. Výskumníci vo svojom laboratóriu hodnotili až 6400 členov, pričom sa zameriavali až na 64 onlinových fór.  Zistili, že práve vo fórach zameraných na depresiu a úzkosť využíva negatívne slová o polovicu viac ľudí. Podstatné je však pripomenúť riziko, že ľudia, ktorí kedysi trpeli depresiou, môžu ju do svojho života prilákať aj v budúcnosti.

Depresia na Slovensku: Koľko ľudí ňou trpí?

Pred pár dňami v relácii TA3 Pozrime sa na to diskutovali odborníci práve o tomto ochorení. Človek sa cíti unavený, stráca chuť chodiť von medzi priateľov, nemá chuť na prácu… Psychiatrička Soňa Belanská hovorí: Ťažkosti zasahujú telo aj dušu. Depresia ovplyvňuje všetky zložky duševného života: vôľu, myslenie, náladu, konanie, je narušený spánok aj stravovanie, hromadí sa denná únava, odchádza energia. Nakoniec sa pridajú psychosomatické ťažkosti, najmä bolesti.“

Na Slovensku trpí depresiou asi pol milióna ľudí, liečia sa však len dve percentá. Tieto štatistiky netreba zanedbať. Na problémy duševného zdravia dlhodobo upozorňuje aj Liga za duševné zdravie; na jej stránkach sa môžete dočítať viac o tých-ktorých chorobách a podujatiach a kampaniach.

Zdroj: Quartz, Ta3

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií