fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prečo majú dospelí akné a ako sa ho účinne zbaviť?

Máte tip? napíšte nám mailom

Vzhľadom na to, že výskyt akné vzrastá aj u dospelých ľudí, nové kozmetické prípravky určené práve na liečbu akné či zápalov sa rýchlo uchytili na trhu. 

V prehľade štúdií v klinickej a vyšetrovacej dermatológii za rok 2018 sa zaznamenalo výrazné zvýšenie počtu dospelých, ktorých trápi akné. Zaujímavé je, že týmto problémom trpia najmä dospelé ženy. Whitney Boweová, newyorská dermatologička a členka skupiny Americkej akadémie dermatologického akné, opísala, že tento problém má atribúty epidemických proporcií. V súčasnej dobe sa problém s akné rozšíril až natoľko, že priemernú ženu, ktorá nemá akné, považujeme za pozoruhodnú.

„V dnešnej dobe je nemať akné skôr výnimkou,” tvrdí doktorka W. Boweová.

ako sa zbaviť akné
Existuje niekoľko druhov akné, ktoré by sme mali vedieť rozpoznať. Zdroj: acne.com

Doktori majú mnoho hypotéz, čo môže stáť za rozšíreným akné

Lekári ešte presne nerozumejú tomu, čo spôsobuje nedávny výskyt tohto ochorenia u dospelých ľudí. Domnievajú sa, že červené a zapálené vyrážky, ktoré vidia zvyčajne u dospelých žien (vo väčšine prípadov sa vyskytujú v dolnej časti tváre), môžu mať za následok niekoľko faktorov. Enviromentálne činitele, ako napríklad stres, môžu mať za následok výskyt akné, tak isto ako aj vysoko glykemické diéty sú spojené s tvorbou nových pupencov.

Prečítajte si tiež:
Prekonajte seba a svoju hanblivosť: 7 tipov, ako konečne vyraziť do fitka

Ďalším činiteľom sú hormóny. Antikoncepčné tabletky sa predpisujú čoraz častejšie a čoraz mladším dievčatám. Ak ich ženy, ktoré ich používali 20 rokov, zrazu vysadia, nastane proces, ktorý je spätý s funkciou žliaz a ich bežnými zmenami, ktoré boli používaním antikoncepcie stopnuté.

„Predpokláme, že koža potom prechádza novou pubertou,” povedal Joshua Zeichner, riaditeľ kozmetického a klinického výskumu dermatológie v nemocnici Mount Sinai. Ale prečo sa vyrážky vyskytujú najmä v spodnej polovici tváre? Súčasťou hypotézy je aj názor, že rovnako ako v probléme mužskej plešatosti má problém vyrážok spätosť s hormonálnou citlivosťou. 

Ako sa starať o pleť?

Dr. Zeichner prišiel s myšlienkou, ktorú nazval „21 krokov, ako sa starať o pleť”. Vo svojej hypotéze okrem iného hovorí, že kozmetické výrobky na pleť môžu aj nemusia byť účinné. Závisí hlavne od toho, ako a s čím ich budete kombinovať. Kombinácia viacerých produktov môže “zabiť” dobré látky, ktoré sa v jednotlivých produktoch nachádzajú. Aj takýto nedbalý čin miešania kozmetiky môže stáť za vznikom akné. 

ako sa zbaviť akné
Instagramerka Pigss na svojom Instagrame uverejnila selfie s akné. Na fotografiu dostala pozitívne ohlasy, pretože akné vás škaredým nerobí a netreba sa zaň hanbiť. Zdroj: Instagram.com/pigss

Odborníci zastávajú staré dobré príslovie – menej je viac. To platí aj pri starostlivosti o pleť. Ráno sa odporúča používať sérum a opaľovací krém a na večer zase moisturizer – zvlhčovač a liečivé výrobky. Taktiež sa nemie podceňovať umývanie tváre. Tvár sa odporúča umývať dvakrát za deň, no najdôležitejšie je umyť ju večer pred spaním.

Prečítajte si tiež:
Plánujete výlet do Benátok? Mesto bude od mája vyberať vstupné

Pri výbere kozmetiky nezabúdajte na váš typ pleti. U dospelých s akné je koža väčšinou suchá a citlivá a nie je schopná tolerovať ošetrenie ako dospelá pleť bez akné.

Joshua Zeichner odporúča dať novým kozmetickým výrobkom aspoň mesačnú skúšobnú dobu. Ako on sám tvrdí, žiaden produkt nezapôsobí ihneď a vyliečiť akné je takzvaný beh na dlhé trate. 

https://www.instagram.com/p/BqtCbnzgm0N/

Nezabúdajte, že aj keď akné trpí väčšina dospelých ľudí, nie je to problém, ktorý sa odporúča hodiť za hlavu. Pokiaľ ste vyskúšali rôzne druhy kozmetík a vaša pleť sa nezlepšuje, odporúčame navštíviť dermatológa, ktorý vám určí presnú diagnózu a nastaví liečbu.

Zdroj: nytimes.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií