Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Chcete zlepšiť dlhodobý vzťah? Určte si čas na sex

Človek potrebuje investovať do svojho vzťahu toľko času, koľko by investoval do práce, učenia, priateľov či dokonca detí. 

Mnohí si myslia, že v dlhodobom vzťahu už romantika neexistuje. Je pravda, že veci sa počas spoločného žitia menia, no stále to medzi vami môže poriadne iskriť.

Keď sa po prvý raz stretnete so svojim partnerom, sústredíte sa na seba všetkými svojimi zmyslami. Je prirodzené, že všetok čas chcete tráviť spolu a každú chvíľu osamote by ste najradšej trávili sexom. Tento romantický, no žhavý chtíč väčšinou opadne v rozmädzí pol roka až dvoch rokov.

Taktiež sa do vzťahu primiešajú iné veci – práca či deti. Neočakávané výzvy, ako úmrtie či stres spôsobený nedostatočnými financiami, môžu poriadne preveriť nejeden vzťah.

Romantika sa môže vytratiť zo vzťahu už po pol roku. Zdroj: pexels.com

Ako udržať vzťah nažive?

Ak chcete, aby váš vzťah aj po niekoľkých rokoch fungoval tak, ako na začiatku, je dôležité sa o seba aj naďalej zaujímať. 

Naplánujte si spoločný čas, ktorý bude len pre vás dvoch. Môže to byť rande, víkendový pobyt či vytváranie si spoločných záujmov ako horolezectvo či turistika.

Taktiež si môžete zriadiť spoločný kalendár, takže si  budete plne vedomí o rozvrhu milovanej osoby, aj keď sa nulová sloboda vo vzťahu neodporúča. Ak napríklad zostanete dlhšie v práci alebo skočíte na pohár vína s priateľkami, dajte to svojej polovičke vedieť. Neznamená to, že o vás musia vedieť všetko, ale týmto gestom im dáte najavo, že na nich myslíte.

Premýšľajte, ako komunikujete so svojim partnerom

Stáva sa často, že vám váš partner často komunikácie neporozumie? To môže znamenať problém s komunikáciou, ktorý je lepšie čím skôr, tým lepšie zlepšiť. Máte tendenciu ponechávať vaše problémy nevyriešené? Nevyriešené problémy majú sklony trápiť nás zvnútra, pokým nevyplávajú na povrch a človek vybuchne.

Niečo, čo sa zo začiatku nemuselo zdať ako veľký problém (napríklad chronické meškanie vášho partnera), sa môže napokon skončiť poriadnou hádkou.

Vo vzťahu je najdôležitejšia komunikácia. Vyvarujte sa zvýšenému tónu hlasu a skúste sa vcítiť to partnerovej kože. Zdroj: pexels.com

Ak sa s partnerom aj naďalej hádate, pokúste sa vidieť veci z partnerovej perspektívy. Pre mnohých je empatia s druhým človekom, aj keď je to milovaná osoba, veľmi náročná.

Opýtajte sa partnera, kedy sa cíti byť milovaný

Cíti sa váš partner z vašej strany milovaný ak mu pomôžete s čistením auta? Alebo keď zoberiete deti v nedeľu doobeda do parku, aby si mohol v pokoji oddýchnuť? Opýtajte sa ich, čo môžete pre milovanú osobu spraviť a spravte to.  Hovorí sa, že dôležité sú skutky a nie slová, no človek potrebuje veľmi často počuť, že niekomu na ňom záleží. Povedzte partnerovi, že ho milujete. Objímte ich, spravte im šálku teplého čaju alebo kávy. Vzťah je založený na maličkostiach, ktoré dokážu dať najavo náklonnosť. 

Partnerovi nemusíte donekonečna opakovať slová ako ľúbim ťa. Dokážu to za vás povedať aj skutky, ktoré potešia vašu milovanú polovičku viac ako slová. Zdroje: pexels.com

Nikdy sa nesnažte zmeniť partnerovu povahu. Práve jeho povaha bola tá, do ktorej sa ako prvé zamilovali. Avšak, to neznamená, že nemôžete pomenovať a vytknúť určité správanie ktoré sa vám nepáči. Napríklad, ak je váš partner nedočkavý a počas rozprávania vás stále prerušuje, skúste mu nežne vysvetliť, ako vám to je nepríjemne a dodáva vám to pocit, že to čo hovoríte, ho vôbec nezaujíma. Jeho nedočkavosť z povahy úplne neodstránite, no spoločne dokážete popracovať napríklad na skákaní do reči. Všetko sa dá vyriešiť, len treba zvoliť správnu komunikáciu. 

Chváľte svojho partnera a neberte ho ani jeho dobré skutky ako samozrejmosť. Po čase by sa mohlo stať, že by ste si zvykli na jeho štedré správanie a vôbec by ste si ho nevážili a brali ako istotu, čo by mohlo vyvolať nepekný konflikt.

Čo neprospieva vzťahu?

Hlavné veci, ktoré dokážu pochovať akokoľvek silnú lásku sú, kritika, stonanie či pohŕdanie. Útok vo vzťahu tiež nie je prospešným faktorom, preto dávajte pozor na to, akým tónom s partnerom komunikujete. Naopak, ak vám váš partner niečo vyčíta, namiesto toho, aby ste zaútočili a vytiahli na neho všetku špinu sveta, skúste ho vypočuť a na druhýkrát sa polepšiť.

Nehynúcou pravdou je, že komunikácia je cesta k úspechu, avšak, niekedy sú dni, kedy si priam musíte zahryznúť do jazyka. Možno váš partner nerobí veci presne tak isto ako vy. Možno vám lezie na nervy ako vás partner skladá vyžehlené oblečenie, ale každopádne, spravil to a sú to maličkosti, ktoré sa dajú prežiť, tak mu jednoducho poďakujte za pomoc a ochotu a zbytočne sa nehádajte.

Naplánujte si čas na sex

Mnoho ľudí to neznáša, no spontánnosť niekedy nefunguje. Popravde, je to však to isté, ako keď si vyčleníte čas napríklad na hobby či fitko. Ak vám to príde nepríjemne, vyčleňte si aspoň určitý čas na nejakú intimitu, či to bude už len spoločné bozkávanie večer v posteli, maznanie či masáž.

Pomenujte problém, ak nejaký máte, najmä čo sa vášho sexuálneho života týka. Ak máte problém v posteli, ako napríklad, že sa vám nedarí počať bábätko, nejaký nemravný víkend v hoteli tomu nemusí prospieť. Ak trpíte akýmkoľvek problém, nebojte sa navštíviť odbornú pomoc.

Ak len chcete okoreniť váš sexuálny život, tak zmena prostredia môže byť veľmi príjemná. Zdroj: pexels.com

Ak je váš život v jednom kole, pretože sa na vás z každej strany všetko rúti, je veľmi ľahké odložiť vzťah na druhú koľaj. Robia to mnohí, no je to obrovská chyba. Vzťah by mal byť vždy prvoradý, pretože ak je váš vzťah dobrý, aj zlé veci v živote sa lepšie zvládajú ak sa máte na koho spoľahnúť. Mať niekoho, kto vám pomôže a podporí vás v akejkoľvek situácií robí život omnoho jednoduchším.

Zdroj: theguardian.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií