Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Antivírusový program tajne predáva všetky vaše vyhľadávania, kliknutia či nákupy

Spoločnosť Avast predáva detailné informácie o internetovej aktivite užívateľov. Vedia všetko: čo hľadáme, nakupujeme a na aké videá sa pozeráme. 

Predstavy o tom, že nás niekto sleduje prostredníctvom našej aktivity na mobilnom telefóne alebo počítači, už nie sú len námety na akčný film. Aj dnes sa však dozvedáme o únikoch dát zo sociálnej siete Facebook či Instagram. Najnovšie si na kolosálny škandál zarobila spoločnosť Avast.

Avast predáva informácie tretím stranám

Český technologický gigant, Avast, po celom svete chráni takmer pol miliardy užívateľov. Avast nezarába len na svojom kyberbezpečnostnom softwére. Profituje aj z predaja užívateľských dát, konkrétne zo záznamu ich pohybov po webe. Podľa českého Forbes tak robí už od roku 2013. 

Bezpečnostná a antivírová spoločnosť Avast čelí vážnemu obvineniu. Servery PCMag a Motherboard zverejnili výsledky svojho pátrania, v ktorom došli k záveru, že Avast prostredníctvom dcérskej spoločnosti Jumpshot predáva detailné dáta o správaní svojich užívateľov. Avast síce tvrdí, že údaje sú anonymné, no pátranie potvrdilo, že spoločnosti, ktoré dáta od Jumpshotu kúpia, môžu celkom jednoducho odvodiť identitu daného užívateľa. 

Presné dáta

Podľa záverov PCMagu sú dáta také detailné, že klienti Jumpshotu vidia každý jednotlivý klik užívateľa, ktorý pri vyhľadávaní na internete urobil. Informácie sú presné na milisekundy. Hoci majú byť takéto údaje anonymizované, stále je z nich možné dostať to, kedy a v aký čas používateľ navštívil niektorý web s erotickým obsahom a aj to, ktoré video si počas svojej súkromnej chvíle pozrel. Jumpshot pritom ešte v júli informoval, že on jediný môže „odomknúť“ zozbierané dáta o ľuďoch.

Zozbierané dáta neobsahujú meno dotknutej osoby, jej email či IP adresu, no sú priradené k vlastnému ID zariadeniu. To ostáva aktívne až do odinštalovania antivírusového programu Avastu. Obyčajne majú byť dáta predávané bez tohto identifikátora, no v prípade Omnicom mal Jumpshot poskytnúť všetky údaje aj s príslušným ID. To však podľa expertov, s ktorými sa rozprával portál PCMag a Motherboard, stačí na to, aby bol používateľ odhalený.

https://www.instagram.com/p/B74Eb1jlzaH/

Zdroj: forbes, fontech.startitup.sk , idnes.cz

Foto: Autor: koláž Technet.cz, Profimedia.cz

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií