fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Efektívne forma učenia nielen pre školákov: Pýtajte sa, testujte a vysvetľujte sami sebe

Je smutné, že v školách nás nikdy neučili, ako sa správne učiť. Ak potrebujete poradiť, alebo nájsť vhodný spôsob, ktorý aplikovať s deťmi, čítajte ďalej!

Máte tip? napíšte nám mailom

Takže ako sa správne učiť?

Vedci z univerzity v Kente skúmali, ako efektívne sú jednotlivé spôsoby učenia. Ukázalo sa, že paradoxne tie najpoužívanejšie, sú najmenej účinné. >Nie je to iba o tom, koľko ste sa toho dokázali naučiť, ale koľko ste si zvládli zapamätať.

https://www.instagram.com/p/BpJo5LwlTzT/

3-krát prečítať a viem to?

Opakovanie je matka múdrosti, platí to však aj pri učení? Niekoľkonásobné prečítanie učiva je podľa najnovších štúdií jedna z najpasívnejších a najmenej účinných techník. Mozog nad čítaním textom nepremýšľa. Určite sa vám niekedy stalo, že ste po prečítaní odseku ani nevedeli, o čom bol. Samotné čítanie nestačí! Skúste si vždy po prečítaní položiť otázku, čo bolo obsahom textu a odpovedať vlastnými slovami.

Nepodčiarkujte, nezvýrazňujte

Ďalšou študijnou a neúčinnou metódou je podčiarkovanie a zvýrazňovanie. Nevyžaduje väčšie zapájanie mozgu, a tak v ňom žiadne pamäťové stopy neostávajú – podčiarkujete totiž bezmyšlienkovite. Platí rovnaké pravidlo ako pri učení – povedzte si vlastnými slovami, čo vlastne podčiarkujete.

klimkin / Pixabay

Mnemotechnické pomôcky

Podľa vedcov sa na túto metódu dá spoľahnúť skôr krátkodobo. Mnemotechnické pomôcky však efektívne fungujú pri periodickej tabuľke prvkov – pomôžu lepšie si zapamätať prvky v jednotlivých skupinách. Niektoré si určite pamätáte dodnes.

Vysvetľovanie učiva sám sebe

Predstavujte si, že ste učiteľ a vysvetľujete nové učivo imaginárnemu študentovi tak, aby ho pochopil na 100 %. Táto metóda vás donúti zapájať mozog a preformulovať zložité vety do normálneho jazyka, ktorý pochopí každý, nielen študent.

Veľa sa pýtajte

Prečo to tak je? To je jedna z otázok, ktorú by ste si mali počas učenia položiť niekoľkokrát. Zapojíte tak mozog a v pomerne krátkom čase sa naučíte i celé učivo. Akonáhle si viete spojiť súvislosti, máte veľkú šancu, že si váš mozog zapamätá učivo dlhšie ako do dňa, kedy sa z neho písal test.

Prečítajte si tiež:
Nevieš, čo si prečítať? Jonasson je vtipný a absurdný autor, ktorého bestellery podráždia tvoju fantáziu
TeroVesalainen / Pixabay

Nájdi si správne prostredie na učenie

Na učenie si nájdite miesto, pokojne aj dve. Niekto sa rád učí vo svojej izbe, v spálni alebo na terase. Ďalší zase radšej pri učení sedí, ako by sa mal prechádzať. Zatiaľ, čo vy by ste v posteli do 5 minút zaspali, niekomu nerobí problém naučiť sa v nej aj na dva predmety.

Skúste si nájsť také miesto, kde vás nikto pri učení nebude vyrušovať:

  • knižnica,
  • obývačka, keď nie je nikto doma,
  • vlastná izba,
  • záhrada,
  • park.

Jedenie a pitie

Často počujeme, že by sme pri učení nemali jesť ani piť. Pritom vhodne zvolená strava môže pri učení pomôcť. Aké potraviny sú najlepším palivom pre mozog? „Ak budete celý deň len sedieť a neustále niečo jesť, budete oveľa viac unavení, ako keď si po dvoch hodinách dáte pauzu a uvaríte si nejaké zdravé jedlo,” upozorňuje študentov výživová poradkyňa Margit Slimáková.

Medzi suroviny, ktoré zlepšujú pamäť a dodávajú energiu na učenie patria čučoriedky, brokolica, karfiol, hlávková kapusta, vlašské orechy, cícer, červené mäso, zeler, ryby, vajcia, tuniak, losos, sardinky, sója, pečienka, mrkva, čučoriedky, rozmarín, čierna čokoláda, paradajky, tekvicové semienka, avokádo, figy.

LubosHouska / Pixabay

Vyhnúť sa treba kombinácii alkoholu, cigariet a kávy – neprospievajú ani pamäti, ani zdraviu.

Prečítajte si tiež:
Liečba umením arteterapia pomáha malým aj veľkým

Počúvate pri učení hudbu? Podľa odborníkov to nie je práve najlepšie. Pesničky môžu narúšať vašu koncentráciu a ničia sa tak pamäťové stopy. Iná situácia nastáva vtedy, keď sa vďaka pesničkám učíte cudzí jazyk.

Testovanie

Jedna z najúčinnejších študijných stratégií je testovanie na nečisto. Vyžaduje najväčšiu aktivitu zo strany študenta, a tak informácie zostanú v hlave najdlhšie. Miesto kvízu zvoľte skôr otvorené otázky. Ťahajte si kartičky – so slovíčkami, dátumami, príkladmi, chemickými vzorcami či názvami prvkov a odpovedajte na ne. Vizuálnym typom študentov pomáhajú i obrázky na kartičkách.

Priebežné učenie

Pripravovať sa na test alebo skúšku tesne pred dňom D, je obľúbený spôsob učenia, ale veľmi málo účinný. Nabiflené učivo sa v hlave príliš dlho neudrží.

silviarita / Pixabay

Oveľa lepšie je dávať si medzi učením prestávky – také dlhé, ako dlho si potrebujete učivo zapamätať. Čítať si učivo 14 dní pred testom, s niekoľkými prestávkami počas dňa, má perfektné výsledky.

Je dobré deti viesť k tomu, aby sa učili pravidelne a na tento spôsob si zvykli už v útlom veku. V dospelosti vám poďakujú.

Facebook vypnúť!

Za každú cenu chceme byť v kontakte s kamarátmi a okolitým svetom, no počas učenia sa to nevypláca. Hoci budete pri učení sedieť hodiny, nič sa nenaučíte a v konečnom dôsledku zistíte, že ste iba premárnili čas. Odíďte sa učiť do inej miestnosti, najlepšie do takej, kde nie je žiadna technika. Pôjde vám to oveľa rýchlejšie!

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj www.ako-sa-naucit-skor.com eduworld.sk blog.mall.cz
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií