fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Arménsko a Azerbajdžan sa po ťažkých bojoch dohodli na prímerí, konflikt si vyžiadal viac ako 150 mŕtvych vojakov

Vo štvrtok skoro ráno to uviedol tajomník arménskej Bezpečnostnej rady Armen Grigorjan.

Máte tip? napíšte nám mailom

15.9.2022 (Webnoviny.sk) – Arménsko a Azerbajdžan sa dohodli na prímerí s cieľom ukončiť vzplanutie bojov, pri ktorých na oboch stranách zahynulo dovedna 155 vojakov. Vo štvrtok skoro ráno to uviedol tajomník arménskej Bezpečnostnej rady Armen Grigorjan.

Predošlé prímerie nevydržalo

V televíznom prejave povedal, že prímerie začalo platiť niekoľko hodín predtým, v stredu večer o 20:00 miestneho času. Predchádzajúce prímerie, ktoré v utorok sprostredkovalo Rusko, nevydržalo ani 15 minút.

Niekoľko hodín pred Grigorjanovým oznámením arménske ministerstvo obrany informovalo, že ostreľovanie prestalo, ale nespomenulo dohodu o prímerí. Azerbajdžanská vláda to bezprostredne nekomentovala.

Ťažké boje

Vyhlásenie o prímerí nasledovalo po dvoch dňoch ťažkých bojov. Tie predstavovali najväčšie prepuknutie nepriateľských akcií medzi dvomi dlhoročnými protivníkmi za takmer dva roky.

Medzi Azerbajdžanom a Arménskom už desaťročia panuje konflikt o región Náhorný Karabach. Ten leží na území Azerbajdžanu, ale od skončenia vojny v roku 1994 bol pod kontrolou etnických arménskych síl podporovaných Arménskom.

Boje o región z jesene 2020 si vyžiadali viac ako 6600 mŕtvych. Azerbajdžan vtedy prevzal kontrolu nad veľkými časťami Náhorného Karabachu a okolitých oblastí, ktoré desaťročia ovládali separatisti.

Prečítajte si tiež:
Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu naďalej konzultuje s Ruskom a Ukrajinou návštevu Zaporižžskej elektrárne

Zdroj: Webnoviny.sk – Arménsko a Azerbajdžan sa po ťažkých bojoch dohodli na prímerí, konflikt si vyžiadal viac ako 150 mŕtvych vojakov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií