fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu naďalej konzultuje s Ruskom a Ukrajinou návštevu Zaporižžskej elektrárne

V oblasti elektrárne, ktorú v marci obsadili ruské sily, sa v ostatnom období zintenzívnili boje, čo vyvolalo medzinárodné obavy z možného vzniku jadrovej nehody.

Máte tip? napíšte nám mailom

22.8.2022 (Webnoviny.sk) – Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) pokračuje v konzultáciách s Ukrajinou a Ruskom o návšteve Zaporižžskej jadrovej elektrárne.

Obavy z jadrovej nehody

Pre televíziu CNN to povedal šéf agentúry Rafael Grossi s tým, že poslať tím medzinárodných inšpektorov do elektrárne, ktorá je uprostred vojnovej zóny, je niečo, čo zatiaľ ešte neurobili.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Rokovania sú podľa Grossiho náročné, ale nastal v nich pokrok a ak návštevu uskutočnia, on sám povedie tím do elektrárne na juhu Ukrajiny.

V oblasti elektrárne, ktorú v marci obsadili ruské sily, sa v ostatnom období zintenzívnili boje, čo vyvolalo medzinárodné obavy z možného vzniku jadrovej nehody.

Nehoda by mohla byť veľká

MAAE a svetoví lídri požadujú, aby elektráreň mohla navštíviť misia, ktorá by zhodnotila škody. Riziko vzniku nehody podľa Grossiho existuje a mohla by potenciálne byť „veľmi veľmi veľká“.

Samotná skutočnosť, že tam je aktívny konflikt, ostreľovanie… nebezpečenstvo, že sa niečo pokazí alebo sa môže stať niečo neočakávané, je, samozrejme, neudržateľná,“ skonštatoval šéf MAAE.

Prečítajte si tiež:
Sjevjerodoneck je podľa starostu úplne pod okupáciou Ruska, Ukrajinci už nemôžu z mesta uniknúť

Viac k témam: Elektráreň, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia, Záporožie
Zdroj: Webnoviny.sk – Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu naďalej konzultuje s Ruskom a Ukrajinou návštevu Zaporižžskej elektrárne © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií