fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Banksy opäť šokoval: Pomaľoval ulicu, aby prinútil ľudí zamyslieť sa nad Vianocami

Máte tip? napíšte nám mailom

Pouličný umelec Banksy opäť šokoval svojím umením. V centre mesta pomaľoval ulice, aby v nich zanechal odkaz Vianoc. 

Zrejme najznámejší a najtajomnejší streetartový umelec Banksy vytvoril v adventnom čase nové dielo. Maľba sa nachádza v britskom meste Birmingham. Najnovšie grafity práve teraz, v období pred Vianocami, upozorňujú na problematiku bezdomovectva. Obraz znázorňuje dva soby, ktoré ťahajú lavičku, na ktorej prespávajú bezdomovci. Aj na tomto diele sa však vybúrili vandali, a tak je chránené plexisklom. 

Umelec Banksy opäť šokoval

Známy umelec je charakteristický najmä tým, že cez svoje maľby poukazuje na rôzne spoločenské problémy. Počas dražby svojho obrazu dokonca zabezpečil, aby sa okamžite po predaji sám skartoval.

Počas druhej adventnej nedele dal o sebe opäť vedieť vďaka novej nástennej maľbe. Na svojom Instagrame zverejnil video, na ktorom sa nachádza bezdomovec Ryan, ktorého domovom je lavička neďaleko mesta. Práve tá sa stala inšpiráciou pre zobrazenie Vianoc z iného uhla pohľadu. V rovnakom čase, keď budú rodiny sedieť za štedrovečerným stolom, bude mnoho bezdomovcov prosiť o kúsok jedla a tepla. Banksy ani tentokrát nezabudol na spoločenské problémy a aj napriek tomu, že opäť šokoval, ukázal, že má srdce na správnom mieste.   

Umelecké dielo chráni plexisklo

Po zverejnení videa sa pri bezdomovcovi začali pristavovať ľudia, ktorí sa s ním podelili o jedlo a oblečenie. Maľba sa zapáčila aj vandalom, ktorí ju poškodili hneď po odhalení a Banksyho sobom primaľovali červené nosy. A keďže sa umelecké dielo nachádza na stene, ktorá patrí britským železniciam, správca sa rozhodol, že na grafity pripevní plexisklo, aby ich opäť nepoškodili. Aj napriek tomu, že všetky ostatné pouličné maľby sa snažia odstrániť a vnímajú ich ako vandalizmus, Banksyho dielo sa rozhodli ponechať.

Banksy si chráni svoju skutočnú identitu, no aj napriek tomu patrí medzi najpopulárnejších umelcov súčasnosti. V minulosti na seba upozornil napríklad dielom Devolved Parliament, ktoré sa vydražilo za 9,9 milióna libier. Olejomaľba bola pozoruhodná najmä tým, že znázorňovala britský parlament, v ktorom namiesto zákonodarcov zasadali šimpanzy. 

Zdroj: reflex.cz

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií