fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Brockenov prízrak na Homôlke. Viete čo to je?

Zdá sa, že ani v novom roku nebude núdza o prírodné javy. Takýto Brockenov prízrak sa včera podarilo zachytiť Adriáne na Homôlke.

Máte tip? napíšte nám mailom

Brockenov prízrak je jav, o ktorom sme v poslednom čase už niekoľkokrát písali. Niet sa čomu diviť, keďže práve hmlisté počasie je jednou z podmienok, kedy ho môžeme zachytiť.

Ako vlastne tento jav vzniká? Práve na vrcholoch hôr môžeme Brockenov prízrak vidieť najčastejšie. Farebná svätožiara, nazývaná aj gloria (z ang. glory), vzniká, keď je vzduch plný kvapiek dažďa či hmly a tieto kvapky následne rozptýli svetlo.

Ak na pozorovateľa svieti Slnko nízko nad obzorom, jeho tieň sa potom premietne na oblaky alebo hmlu pod ním. Ide o enormne zväčšený tieň, ktorý niekedy aj naháňa strach. Pozorovateľ pri pohľade na svoj zväčšený tieň so svätožiarou okolo hlavy môže nadobudnúť dojem, že ide o akési mystické zjavenie.

Snímka obrazovky o
Adriána – Brezovička (Sabinov)
Snímka obrazovky o
Adriána – Brezovička (Sabinov)
Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií