fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Viete čo je toto? Podarilo sa to zachytiť vo Vysokých Tatrách

Ide o Brockenov prízrak a je to jav, o ktorom sme v poslednom čase už niekoľkokrát písali. Niet sa čomu diviť, keďže práve hmlisté počasie je jednou z podmienok, kedy ho môžeme zachytiť.

Máte tip? napíšte nám mailom

Brockenov prízrak je vzácny druh halového javu. Teda vyskytnúť sa môže pomerne bežne, ale nie vždy sa ho podarí dobre zachytiť.

Na Malom Ľadovom štíte sa ho nedávno podarilo zachytiť aj Martine Marcinekovej. Tá sa so svojim úlovkom pochválila na sociálnej sieti Facebook po tom, čo sa vybrala na túru do Vysokých Tatier.

Ako vlastne tento jav vzniká? Práve na vrcholoch hôr môžeme Brockenov prízrak vidieť najčastejšie. Farebná svätožiara, nazývaná aj gloria (z ang. glory), vzniká, keď je vzduch plný kvapiek dažďa či hmly a tieto kvapky následne rozptýli svetlo.

Ak na pozorovateľa svieti Slnko nízko nad obzorom, jeho tieň sa potom premietne na oblaky alebo hmlu pod ním. Ide o enormne zväčšený tieň, ktorý niekedy aj naháňa strach. Pozorovateľ pri pohľade na svoj zväčšený tieň so svätožiarou okolo hlavy môže nadobudnúť dojem, že ide o akési mystické zjavenie.

Aj v najbližších dňoch nás čaká typické jesenné počasie, s častými hmlami. Ak sa vyberiete na túru do hôr, možno budete mať na tento prízrak šťastie aj vy.

Prečítajte si tiež:
Hrozné znečistenie: Rieka sa sfarbila na krvavo-červenú
Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií