Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Česká kniha navádza malé deti na masturbáciu. Hlavou krútia rodičia aj sexuológovia

Kniha má priblížiť malým deťom základy sexuálnej výchovy. Mnohým sa však zdá, že tvorcovia prekročili hranicu. 

Na trhu dnes existujú mnohé knihy, ktoré majú malým deťom priblížiť základy sexuálnej výchovy. Nedávno jedna z nich vyšla aj v Českej republike. Kým nakladateľstvo tvrdí, že búra zábrany a tabu v spoločnosti, sexuológ ju nepovažuje za vhodnú.

Prečo kniha „Co to tam mám nezískala pochopenie? Približne 30 stranová kniha pre deti popisuje ako sa nazývajú pohlavné orgány a ako si ich deti hladkajú.  

kniha
Detská kniha sa stretla s nepochopením. Zdroj: Co to tam mám/Svojtka & Co

Kniha opisuje viac, než je prípustné

 „Väčšina vašich kníh je perfektná. Ale táto kniha, ktorá je vhodná pre deti od štyroch rokov mi príde prehnaná. Deti by sa v štyroch rokoch mali zaujímať o iné veci, než o tvar pipíkov a pipiniek,“ napísal priamo na stránku českého nakladateľstva čitateľ Pavol.  

V knihe si deti nájdu informácie o tom, že pipík a pipinka sú dve citlivé časti tela. Stačí sa ich len ľahko dotknúť a už cítime, ako nás to šteklí. „Andrejka to robí rada. Keď si ide do svojej izby odpočinúť, hladí si pipinku. Vie, že to môže robiť len vtedy, keď ju nikto nevidí.“

Predseda Sexuologickej spoločnosti Jaroslav Zvěřina vidí v knižke problém. Tvrdí, že aj napriek tomu, že bola vypracovaná na základe francúzskej predlohy s radami francúzskeho pediatra, nakladateľstvo malo osloviť aj českých odborníkov. Sexuologická spoločnosť síce oslovila nakladateľstvo so žiadosťou o odbornú konzultáciu, kniha však vyšla bez nej. Finálne spracovanie knihy určenej pre deti preto Jaroslav Zvěřina považuje za nešťastné.  

kniha
Podľa sexuológa je kniha nevhodná pre malé deti. Zdroj: Co to tam mám/Svojtka & Co
kniha
V takmer 30 stranovej knihe sú opísané pohlavné orgány, ale aj to, ako sa s nimi deti hrajú. Zdroj: Co to tam mám/Svojtka & Co

Sexuológ tvrdí, že je nevkusná

„Väčšina rodín sa nad tým nezamýšľa, no mne to príde nevkusné. Sám neviem, ako by som takúto publikáciu preberal so svojimi deťmi. Sexuálna výchova v zásade znamená poučenie, ale v tomto podaní na mňa pôsobí bulvárne. Nie som z knižky nadšený. Nedávno som robil posudok, kde asi päťročný chlapec hovoril o tom, že jeho otec má inú predkožku ako on. Neviem, kde na to prišiel, ale ak mu to otec ukazoval, nie je to vhodné,“ vysvetlil pre idnes.cz sexuológ.

Nakladateľstvo si stále stojí za svojím rozhodnutím. Tvrdí, že je zbytočné zatvárať oči nad otázkami, ktoré sa deti počas vývoja pýtajú, a to nielen rodičov. Ľudia by sa podľa nich nemali hanbiť rozprávať o pohlavných orgánoch pred svojimi deťmi, či o podobných témach, pretože deti sa aj tak na chúlostivé otázky opýtajú znovu.  

Čo si myslíte o detskej knihe, ktorá popisuje pohlavné orgány a hovorí o citlivých témach? Sú podľa vás vhodné pre štvorročné deti? Podeľte sa s nami v komentároch s vašimi názormi.

Zdroj: idnes.cz

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií