Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

5 spoločných čŕt manipulátorov (+tipy, ako ich zastaviť)

Manipulátori sú ľudia, ktorí využívajú zraniteľnosť iných vo svoj prospech.

Zámerne vyvolávajú vo svojich obetiach pochybnosti o sebe, aby ich ľahšie ovládali. A keď veci nevychádzajú podľa ich predstáv, správajú sa, ako keby to boli oni, kto sa zranil a potreboval aby ich zachránili. Aby ste sa dostali do mysle toxického manipulátora, musíte si byť vedomí znakov, na ktoré by ste si mali dávať pozor.

Tu je 5 spoločných čŕt manipulátorov, na ktoré si musíte dávať pozor:

Vytvárajú nezmyselné požiadavky, presviedčajú vás o svojej racionalite

Ak ste sa stretli so skúseným manipulátorom, určite viete, že jedna z ich bežne používaných stratégií vás presviedča o logike tých najabsurdnejších požiadaviek. A pritom zvyčajne dodávajú situácii pocit naliehavosti, aby obmedzili váš čas na premýšľanie. Preto vás môžu ľahko prinútiť veriť takmer všetkému, čo hovoria, a prezentovať to ako tú najsprávnejšiu vec, ktorú treba urobiť, zatiaľ čo v skutočnosti to nemá zmysel. Ak však máte podozrenie, že niekto od vás žiada alebo ponúka vám niečo, čo znie viac ako nezmyselne, skúste mu položiť otázky, aby ste objasnili situáciu. Obrátením pozornosti späť na manipulátora môžu stratiť pozornosť a neochotne priznať svoje skutočné úmysly.

Preháňajú všetko, čo sa dá

Pocity, emócie, situácie, reakcie – to sú mnohé veci, ktoré manipulátori zvyknú preháňať, aby vás prinútili spochybniť sami seba. Všetko prikrášľujú a prehnane zdôrazňujú, vrátane následkov, ktoré nastanú, ak sa ich pokúsite opustiť. Tento typ toxického správania sa často mení na gaslighting – akt podvádzania niekoho do bodu, kedy spochybňuje svoju realitu a nie je schopný samostatne sa rozhodnúť.

Aby ste sa vyhli tomu, aby ste boli „gambler“, vždy hľadajte dôkazy o veciach, ktorým sa vás niekto snaží presvedčiť. Vždy, keď vám niekto povie niečo, čo znie dosť podozrivo, porovnajte to s realitou okolo vás. Možno si uvedomíte, že veci, o ktorých sa vás snažia presvedčiť, sú iba veľmi zveličené.

Vyvolávajú vo vás pocit viny

Ďalšou bežne používanou stratégiou medzi manipulátormi je prenesenie viny. Predstavujú sa v úlohe obete a prenášajú na vás vinu a zodpovednosť za chyby, ktoré ste ani neurobili. V závislosti od vašej vysokej úrovne empatie a súcitu predstierajú, že sú hlboko zranení vašimi činmi.

Ak odmietnete hrať podľa ich pravidiel a skutočne sa postavíte za seba, manipulátor s najväčšou pravdepodobnosťou zájde ešte ďalej a bude vás obviňovať. Pokiaľ však budete veriť sami sebe a pokiaľ ste presvedčení o svojej oprávnenosti, nemali by vo vás vyvolať pocit viny za niečo, čo ste neurobili alebo nespôsobili.

Počas vašich počiatočných interakcií s manipulátormi sa budú zo všetkých síl snažiť, aby si vás získali svoju pozoruhodnou inteligenciou. Keď si budú istí, že majú vašu plnú pozornosť, začnú testovať vaše vedomie malými, rozumnými požiadavkami. Potom sa tieto požiadavky budú pomaly a postupne stupňovať bez toho, aby ste si všimli rozdiel.

Kľúčom k tomu, aby ste sa nedostali do takejto nepríjemnej pozície, je vždy venovať všetkému pozornosť. V sekunde, keď stratíte pozornosť, môžete sa dostať do klamnej pasce a nebudete môcť nájsť cestu späť.

Správajú sa, akoby všetko vedeli

Manipulátori sa vždy snažia pôsobiť lepšie ako každý, s kým sa rozprávajú. Prezentujú sa tým najlepším možným spôsobom, ktorý často zahŕňa klamstvá o ich osobných úspechoch. Ba čo viac, využívajú neistotu a zlyhania iných na to, aby sa chválili vlastným úspechom. Napríklad vždy, keď sa spýtate priamočiaru otázku, na ktorú nechcú odpovedať, povedia vám, že nemáte všeobecný základ na to, aby ste veci porozumeli. Hovorili by tiež v dlhých monológoch, aby obmedzili vaše šance oponovať ich vyhláseniam.

Najlepšie v takejto situácii je zamerať sa na fakty. Namiesto toho, aby ste slepo verili každému slovu, ktoré hovoria, pozorne počúvajte a spojte tieto slová s tým, čo už poznáte. A ak sa vám nejakým spôsobom podarilo dostať pod kožu a prinútili vás pochybovať o vlastnej kompetencii, nebojte sa požiadať o druhý názor. Niekedy môže byť tretia strana celkom nápomocná pri odhalení aj skúseného manipulátora.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií