fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Chceš sa poriadne namotivovať? Pozri si Million Dollar Baby!

Máte tip? napíšte nám mailom

„To je to kúzlo, riskovať všetko pre sen, ktorý nevidí nik iný, iba ty“, veľavravný citát z inšpiratívneho filmu napumpovaného motiváciou na každý jeden deň. Aj keď Million Dollar Baby nepatrí k najnovším filmom, je absolútnym must-see (nielen) každého nadšenca Clina Eastwooda.

Psychologická dráma zo športového prostredia, Million Dollar Baby, má čo ponúknuť aj po 13 rokoch od svojej premiéry. Ak sa niekto v živote nikdy nevzdáva a je ochotný umrieť pre svoj sen, je to Maggie, mladá žena, ktorá sa stretáva s nepochopením blízkych. Jediné, čo v živote má a čomu je ochotná venovať celú svoju existenciu, je box. Je drsná, disciplinovaná, naštvaná na celý svet a všetkých, ale zároveň poctivá a skromná. Hlavnou mužskou postavou je starnúci boxer a tréner Frankie, ktorý v sebe dusí bôle minulosti a očistu hľadá v božom chráme, kam sa chodí modliť každý jeden deň. Trojicu uzatvára rozprávač príbehu Morgan Freeman ako verný a ľudský Scrap, ktorý zaujal vo filme podobnú úlohu ako v oceňovanej snímke The Shawshank Redemption.

Títo hlavní aktéri pred vami rozprestierajú hneď niekoľko príbehových línií. Je Million Dollar Baby o Magginej ceste za snom stať sa boxerom? Je to príbeh Magginho trénera Frankieho, ktorí sa nevie zmieriť s minulosťou a nájsť cestu k svojej dcére? Alebo ide o metaforu ľudskosti, priateľstva a práva zvoliť si cestu života podľa svojich predstáv? Pravdou je, že každý divák sa môže dobrovoľne rozhodnúť, ktorý príbeh bude sledovať, ktoré ponaučenie si z neho zoberie a kto sa pre neho stane hlavným aktérom. A práve v tom je celá krása Million Dollar Baby, každý si môže vybrať, pretože každý človek má iné sny, iný príbeh a inú dušu.

Ak vás nenadchne húževnatá Maggie a jej odhodlanosť, chytí vás za srdce Frankie. Ak sa vás nedotkne ani Frankie, ešte stále sa môžete nájsť v láskavom Scarpovi alebo mladom bojovníkovi Dangerovi Barchovi, ktorý síce nemá talent na box, ale skrýva veľké srdce, rozdáva kopec energie a má v sebe takú neskutočnú silu a charizmu, že jeho postavu obhliadne len málokto. Million Dollar Baby ponúka niekoľko príbehových rovín. Niektoré sú silnejšie, iné na vás hľadia z úzadia, ale všetky sú istým spôsobom dôležité. Hlavnú líniu však tvorí Maggie a jej cesta na vrchol sveta boxu popretkávaná neustálymi pádmi. Stojí pri nej tréner Frankie, ktorý ju najskôr odmietol, a Scarp, Frankov najlepší priateľ a bývalý boxer.

Čo sa nám na Million Dollar Baby páčilo?

Ten neskutočný boj a odhodlanie. Boj za svoje sny, boj za možnosť byť konečne sám sebou, boj tvrdý a neúnavný. Ani jeden z protagonistov sa nevzdáva – Hilary bojuje až do samotného konca, Clint posiela svojej dcére dopisy každý jeden týždeň. Million Dollar Baby nie je len športovým motivačným filmom, šport tu nie je hlavnou myšlienkou ani ideou, šport je len prostriedkom. Tak ako je pre Maggie box prostriedkom presvedčiť ostatných a najmä samú seba, že niečo vie dokázať, že nie je len ľudským odpadom, ktorému sa otočila zadkom celá rodina („She grew up knowing one thing: she was trash.“). Atmosféra filmu je neopísateľná, strohá kamera a pomalé rozprávanie Scarpa dodávajú divákovi čas precitnúť, pochopiť, čo sa odohráva, čo si jednotliví aktéri myslia, čo prežívajú, čo pociťujú. Finále je nepredvídateľné, jedinečné, a to bez obhliadnutia sa na morálne predsudky. Režisér nič neobhajuje, len opisuje, dokonca možno niečo, s čím v skutočnosti nesúhlasí. Million Dollar Baby vo vás vzbudí pocity, fascinuje vás, rozplače, ale zároveň naplní úžasnou životnou energiou.

Čo sa nám nepáčilo?

Tým, že je vo filme viac príbehových rovín, pôsobia niektoré roviny silnejšie ako ostatné. Pre mnohých divákov sa tak môže príbeh Maggie, ktorý by mal tvoriť hlavnú líniu, javiť nedostatočne silný. Réžia je bezpochyby výborná, ale ničím výnimočná. Áno, Clint za ňu získal Oscara a rozhodne si ho v roku 2005 zaslúžil, ale nemožno ju označiť za originálnu. Kopíruje napríklad prvky Tajomnej rieky. Podľa nás sa Clintova genialita na 100 % ukázala až filmom Grand Torino (2008).

 

Prečítajte si tiež:
Najočakávanejší film jesene je konečne tu

Hlavné informácie

Režisér: Clint Eastwood

Hlavné postavy: Hilary Swank, Clint Eastwood, Morgan Freeman

Hodnotenie na CSFD: 88 %

Ocenenia:

Oscar

Najlepší film roku 2004, Najlepšia réžia (Clint Eastwood), Hlavná postava ženskej úlohy (Hilary Swank), Vedľajšia postava (Morgan Freeman). Ďalšie oscarové nominácie si film Million Dollar Baby odniesol za kategórie Hlavný herec (Clint Eastwood), Adaptovaný scenár (Paul Haggis) a Strih.

Zlatý glóbus

Najlepšia réžia (Clint Eastwood), Najlepšia herečka v dramatickej úlohe (Hilary Swank). Nominácie v kategóriách Najlepšia dráma, Najlepší herec vo vedľajšej úlohe (Morgan Freeman), Najlepšia hudba (Clint Eastwood)

 

 

Zdroj foto: Facebook Million Dollar Baby

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií