fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Chcete si skontrolovať, ako hospodári vaše mesto či obec? Najvyšší kontrolný úrad má pre občanov webovú aplikáciu

Aplikácia po novom disponuje i mapkou s prehľadom príjemcov, ktorí nadobudli financie z projektov Prvej pomoci počas pandémie COVID-19.

Máte tip? napíšte nám mailom

17.9.2022 (Webnoviny.sk) – Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR vytvoril interaktívny digitálny nástroj kontroly, aby občania mohli skontrolovať, ako ich obec alebo mesto spravuje verejné prostriedky.

Slováci si tak prostredníctvom aplikácie Municipalities on Map (MuMAP) môžu druhý rok porovnať a skontrolovať dianie v okolí.

Prvá pomoc aj výsledky kontrol

MuMAP taktiež umožňuje občanovi skontrolovať, ako miestna samospráva čerpá fondy Európskej únie (EÚ) a zároveň upozorňuje na nedostatky v rámci obce či mesta, ktoré odhalili kontrolóri.

Ako v tlačovej správe informuje hovorkyňa NKÚ SR Daniela Bolech Dobáková, aplikácia po novom disponuje i mapkou s prehľadom príjemcov, ktorí nadobudli financie z projektov Prvej pomoci počas pandémie COVID-19.

Prostredníctvom oficiálnej stránky stránky NKÚ si občania môžu pozrieť zhrnuté dáta o príjmoch i výdavkoch 2 924 samospráv. Taktiež si môžu pozrieť informácie, koľko bolo obci či mestu poskytnutých financií i to, koľko prečerpali z fondov EÚ.

„Nájdu tam aj výsledky kontrol realizovaných od roku 2012 s viac ako 18-tisíc zisteniami, na ktoré upozornili kontrolóri NKÚ,“ uviedla Dobáková.

Aplikáciu pripravili vo vlastnej réžii

„Aplikáciu naprogramovala pracovná skupina kontrolného úradu vo vlastnej réžii, vďaka čomu ušetrila nie bezvýznamný objem verejných financií, ktoré môžu byť využité prostredníctvom štátneho rozpočtu. Zároveň tak NKÚ približuje kontrolu k verejnosti a každý občan sa tak môže stať kontrolórom obce či mesta,“ informovala v tlačovej správe Dobáková.

Prečítajte si tiež:
Slovensko ako prvý štát v EÚ uvádza na trh celoeurópsky dôchodkový produkt, je to niečo ako štvrtý pilier

Ľudia tiež môžu prispieť k tomu, že zvolení zástupcova podstupujú proces zúčtovania verejných prísľubov alebo politík.

Podpredseda NKÚ SR Jaroslav Ivančo vysvetľuje, že „záujem ľudí a ich citlivosť na spravovanie vecí verejných sa prirodzene zvyšuje s blížiacim sa termínom volieb. Je našou povinnosťou prispievať k lepšej informovanosti o správe verejných financií a hospodárení s nimi“.

Viac k témam: mestá a obce, miestna samospráva, MuMap Municipalities on Map
Zdroj: Webnoviny.sk – Chcete si skontrolovať, ako hospodári vaše mesto či obec? Najvyšší kontrolný úrad má pre občanov webovú aplikáciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií