fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Chcete znížiť množstvo plastového odpadu vo svete? Toto je 13 vecí, ktorých by ste sa okamžite mali zbaviť!

Máte tip? napíšte nám mailom

Bez ktorej z týchto vecí si život neviete predstaviť?

O tom, že si sami ničíme našu planétu, vás určite presviedčať nemusíme. Je, však, dôležité neustále upozorňovať na problémy, ktoré trápia našu planétu, aby sme sa prebrali a začali s nápravou, zlepšovaním kvality nášho životného prostredia. Jednou z možností je aj znižovať množstvo plastového odpadu v našich domácnostiach.

Toto je 13 vecí, ktorých by ste sa mali zbaviť: 

1. Zameňte sprchovacie gély za klasické mydlá. Znížite tým veľké množstvo plastového odpadu, ktoré tvoríte používaním tekutých sprchovacích gélov.

2. Zabudnite na členské karty, ktoré iba hromadíte v peňaženke, a vystačte si pri zľavách s papierovými kupónmi či zľavovými aplikáciami v mobile.

3. Skúste pri zbieraní exkrementov po vašom psíkov používať namiesto klasických sáčkov vrecúška šetrné k životnému prostrediu.

4. Zabudnite na nosenie syntetického oblečenia, ktoré obsahuje tkaniny ako polyester alebo nylon. Namiesto toho vsaďte na prírodné materiály, ktoré sú dobré pre vás i planétu.

5. Z kuchyne by ste mali odstrániť penové špongie, ktoré sú vyrobené z polyuretánu. Sú totiž ťažko recyklovateľné a pri spálení uvoľňujú nebezpečné látky. Nahradiť ich môžete kuchynskými špongiami z prírodných materiálov či kefami.

Prečítajte si tiež:
Toto celkom nevyšlo – celebrity zohavené plastikami

6. Obmedziť by ste mali aj nakupovanie a používanie plastových puzdier a obalov na telefón. Oveľa lepšou voľbou je zakúpiť si puzdrá z dreva či recyklovaného plastu.

7. Podobne to platí aj v prípade detských hračiek, kedy je jednoznačne lepšie vsadiť na kvalitu a kúpiť drevenú hračku namiesto tej plastovej. Okrem toho, že je ekologickejšia, je odolnejšia a rozvíja senzorický vývoj dieťaťa. Nevýhodou je akurát vyššia cena.

8. Zabudnúť by ste mali aj na čaje vo vrecúškach, pretože práve tie obsahujú kúsky plastu. Namiesto toho môžete prejsť na voľný listový čaj.

9. Veľké množstvo odpadu sa hromadí používaním jednorázových pier. Vhodnou alternatívou je vymieňať si náplň do pera či používať ceruzku.

10. Aj pri voľbe karimatky na cvičenie by ste si mali dať pozor, pretože väčšina z nich je vyrobená z PVC. Obsahujú karciogénne suroviny a jedovaté toxíny. Existujú však aj také, ktoré sú netoxické, preto dajte pozor pri výbere.

11. Zabudnite na jednorázové holiace strojčeky, ale vsaďte na kvalitu v podobe oceľového holiaceho strojčeka, ktorý vám v dlhodobom horizonte ušetrí peniaze.

Prečítajte si tiež:
Ako je to možné?! Nepodarilo sa im vyhrať veľké talentové súťaže, ale predsa si žijú svoj sen

12. Aj obyčajná zubná kefka je odpad, s ktorým sa naša planéta dlhodobo vysporadúva. Aj preto radšej vsaďte na bambusové zubné kefky, ktoré sú čoraz viac populárnejšie.

13. Opatrní by ste mali byť aj pri kúpe sprchovacieho závesu, pretože väčšina z nich je vyrobená z PVC, ktoré nie sú zdraviu prospešné. Aj preto by ste mali nakupovať sprchovacie závesy bez tejto zložky.

Zdieľajte tento článok, nech sa správame k našej planéte ekologickejšie.

Zdroj: https://brightside.me/inspiration-tips-and-tricks/our-planet-is-drowning-in-plastic-here-are-15-items-you-can-replace-right-now-600060/
Foto: https://brightside.me/inspiration-tips-and-tricks/our-planet-is-drowning-in-plastic-here-are-15-items-you-can-replace-right-now-600060/

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií