Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čína plánuje spustiť „umelé Slnko.“ Funkčné má byť už v roku 2020

Už si akosi zvykáme, že technológie sa posúvajú vpred neuveriteľným tempom, najnovší výdobytok z Ázie však prekračuje aj tie najbláznivejšie očakávania. „Umelé Slnko“ z Číny bude dosahovať 13-násobok teploty jadra nášho Slnka.

Vedci túžili už veľmi dlhú dobu napodobniť procesy prebiehajúce na našom Slnku a priniesť tak neobmedzenú čistú energiu. Vznikol tak medzinárodný projekt ITER, pre vývoj a budovanie reaktorov, ktoré by sa dali v jednoduchosti definovať ako „umelé Slnko.“ Dnes sú k ich cieľu bližšie ako kedykoľvek predtým.

Najsilnejší reaktor v histórii

Čína vyhlásila, že vybuduje najdokonalejšie experimentálne reaktory na jadrovú syntézu, aké sú v ich schopnostiach. Jeden z nich má byť spustený už v nadchádzajúcom roku. Ide konkrétne o reaktor HL-2M, vybudovaný v meste Čcheng-tu a jeho parametre sú skutočne dychberúce. Teplota plazmy vo vnútri reaktora HL-2M bude dosahovať neuveriteľných 200 miliónov stupňov Celzia, čo je 13-násobok teploty jadra nášho Slnka. To dosahuje „iba“ 15 miliónov stupňov Celzia. Zároveň je to dvojnásobok teploty, ktorú dosahovala plazma v predchádzajúcom reaktore Tokamak EAST. Už ten atakoval hranicu 100 miliónov stupňov Celzia.

Podobnosť so Slnkom nie je len v teplote

Čínsky reaktor je zariadenie navrhnuté na replikovanie nukleárnej fúzie. To je rovnaká reakcia, ktorá dodáva energiu nášmu Slnku. Označenie „umelé Slnko“ je teda skutočne veľmi príznačné. Ide o druh reakcie, kedy sa dve alebo viacero jadier atómu spojí do väčšieho celku, aby vznikli menšie častice ako napríklad protóny alebo neutróny. Rozdiely medzi hmotnosťou týchto častíc sa vylučujú ako forma energie. Gigantické zariadenie by sa mohlo stať zdrojom energie pre celú Zem.

slnko
Zdroj: inhabitat.com

Smrtonosný donut

Reaktor HL-2M má tvar obrovského donuta (resp. šišky, aby sa páni jazykovedci nehnevali). V tejto šiške sa však namiesto džemu nachádza extrémne horúca plazma ukrytá vo vákuovej komore. HL-2M poskytne vedcom cenné dáta týkajúce sa práce s touto smrtiacou tekutinou. Tie môžu viesť k ešte silnejším reaktorom a dokonalejším technológiám.

reaktor
Zdroj: inceptivemind.com

Všetky tieto ohromujúce informácie rozhodne nie sú hudbou ďalekej budúcnosti. Jeden z vedcov, Duan Xuru, sa vyjadril, že zariadenie bude schopné prevádzky už v roku 2020.

Zdroj: scmp.com, vosveteit.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií