fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

PODCAST: Andrej Pastorek sprevádza ľudí Černobyľom: „Žije tam 700 ľudí, v elektrárni momentálne pracuje až 2000.”

Máte tip? napíšte nám mailom

Andrej Pastorek organizuje výlety do jedného z momentálne najviac preberaných miest na svete – Černobyľu. Svoju popularitu si toto miesto zvýšilo i seriálom o tragickej udalosti, ktorý vyšiel len nedávno.

Ako to bolo s Ďatlovom?

Ďatlov bol v seriáli vykreslený ako veľmi prísny človek, avšak čo som sa dopočul, nebolo to celkom tak. V skutočnosti to bol introvert, rázny introvert. Správny vedúci. A či za to celé niesol vinu on? Úprimne, to si nemyslím. Bolo tam viacero chýb, ktoré sa potom skĺbili do jednej obrovskej katastrofy. Napríklad sa nedodržiavali termíny stavieb a mám k dispozícií aj spis KGB, kde je jasne napísané, že niektoré prvky elektrárne nemajú dodržané náležitosti, ktoré by mali mať. Napríklad niektoré stĺpy sú vychýlené o 10 centimetrov. Nehovoriac o mnohých iných nedostatkoch.

My máme Jaslovské Bohunice. Je možná podobná katastrofa?

Určite nie, aspoň nie v našich elektrárňach, pretože naše elektrárne využívajú úplne iný typ reaktorov, ako sa využíval v Černobyle. V Černobyle vlastne obišli aj niektoré bezpečnostné systémy, čo sa u nás dnes už nedá.

Prečítajte si tiež:
Malý chlapček urobil gesto, aké sa len tak nevidí. Obetoval sa pre svoju mamu, aby jej zachránil život

Takže si myslíš, že dnes sú elektrárne postavené bezpečne?

Stále je čo zlepšovať, dokonca ak sa nemýlim, stále fungujú vo svete typy reaktorov, ktoré boli použité v Černobyle.  Na tieto elektrárne sa neustále tlačí, aby to zmenili a nejakým spôsobom zabezpečili, pretože je tu stále riziko výbuchu.

PODCAST: Andrej Pastorek sprevádza ľudí Černobyľom: „Žije tam 700 ľudí, v elektrárni momentálne pracuje až 2000."

Aký je rozdiel medzi tepelnou a jadrovou elektrárňou?

Ja som fanúšik jadra, nakoľko z neho nie sú žiadne emisie. Produkcia emisií z tepelnej elektrárne je naozaj vysoká. Keby sme odmerali radiáciu pri tepelnej a jadrovej elektrárni, pri tepelnej bude zaručene vyššia, podľa môjho názoru.

Andrej si bol uctiť obete výbuchu ako hasič

PODCAST: Andrej Pastorek sprevádza ľudí Černobyľom: „Žije tam 700 ľudí, v elektrárni momentálne pracuje až 2000."

Ak sa chcete dozvedieť, či má Andrej z Černobyľu nejaký bizarný zážitok, vypočuj si náš podcast. 🙂

Čítajte tiež:

Rusi plánujú nakrútiť vlastnú verziu seriálu Černobyľ

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií