fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

PODCAST: Andrej Pastorek sprevádza ľudí Černobyľom: „Žije tam 700 ľudí, v elektrárni momentálne pracuje až 2000.”

Máte tip? napíšte nám mailom

Andrej Pastorek organizuje výlety do jedného z momentálne najviac preberaných miest na svete – Černobyľu. Svoju popularitu si toto miesto zvýšilo i seriálom o tragickej udalosti, ktorý vyšiel len nedávno.

Ako to bolo s Ďatlovom?

Ďatlov bol v seriáli vykreslený ako veľmi prísny človek, avšak čo som sa dopočul, nebolo to celkom tak. V skutočnosti to bol introvert, rázny introvert. Správny vedúci. A či za to celé niesol vinu on? Úprimne, to si nemyslím. Bolo tam viacero chýb, ktoré sa potom skĺbili do jednej obrovskej katastrofy. Napríklad sa nedodržiavali termíny stavieb a mám k dispozícií aj spis KGB, kde je jasne napísané, že niektoré prvky elektrárne nemajú dodržané náležitosti, ktoré by mali mať. Napríklad niektoré stĺpy sú vychýlené o 10 centimetrov. Nehovoriac o mnohých iných nedostatkoch.

My máme Jaslovské Bohunice. Je možná podobná katastrofa?

Určite nie, aspoň nie v našich elektrárňach, pretože naše elektrárne využívajú úplne iný typ reaktorov, ako sa využíval v Černobyle. V Černobyle vlastne obišli aj niektoré bezpečnostné systémy, čo sa u nás dnes už nedá.

Prečítajte si tiež:
Obrovská tragédia v OSTRAVE: Muž vyskočil z okna spolu s dieťaťom! Obaja sú mŕtvi

Takže si myslíš, že dnes sú elektrárne postavené bezpečne?

Stále je čo zlepšovať, dokonca ak sa nemýlim, stále fungujú vo svete typy reaktorov, ktoré boli použité v Černobyle.  Na tieto elektrárne sa neustále tlačí, aby to zmenili a nejakým spôsobom zabezpečili, pretože je tu stále riziko výbuchu.

PODCAST: Andrej Pastorek sprevádza ľudí Černobyľom: „Žije tam 700 ľudí, v elektrárni momentálne pracuje až 2000."

Aký je rozdiel medzi tepelnou a jadrovou elektrárňou?

Ja som fanúšik jadra, nakoľko z neho nie sú žiadne emisie. Produkcia emisií z tepelnej elektrárne je naozaj vysoká. Keby sme odmerali radiáciu pri tepelnej a jadrovej elektrárni, pri tepelnej bude zaručene vyššia, podľa môjho názoru.

Andrej si bol uctiť obete výbuchu ako hasič

PODCAST: Andrej Pastorek sprevádza ľudí Černobyľom: „Žije tam 700 ľudí, v elektrárni momentálne pracuje až 2000."

Ak sa chcete dozvedieť, či má Andrej z Černobyľu nejaký bizarný zážitok, vypočuj si náš podcast. 🙂

Čítajte tiež:

Rusi plánujú nakrútiť vlastnú verziu seriálu Černobyľ

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií