Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Mýtus alebo pravda: Dokážeme rozbiť pohár spevom? Na pomoc si privolali rockového speváka

Hlas by mal byť podľa fyzických zákonov schopný sklo rozbiť. Závisí však aj od iných faktorov, či sa tak skutočne stane. Ako to teda je?

Každý kúsok skla má svoju prirodzenú rezonančnú frekvenciu, teda rýchlosť, ktorou bude vibrovať, ak sa naruší určitým stimulom – napríklad zvukovou vlnou. To platí pre každý materiál na svete. Sklenené poháre na víno sú zvlášť rezonančné kvôli svojmu dutému tvaru. Presne ten spôsobuje zvonivý zvuk, ktorý vzniká trením okrajov pohára. Ak človek zaspieva rovnaký tón, aký vzniká takýmto trením, zvuk hlasu rozvibruje molekuly vzduchu okolo skla, a tým aj sklo samotné.

dokážeme rozbiť spevom sklo
Zdroj: unsplash.com/Chuttersnap

„Možné to je, ale musíte mať šťastie,“ hovorí Jeffrey Kysar, strojný inžinier na Univerzite v Kolumbii. „Dokonca aj keby sa vám molekuly podarilo rozhýbať, nezaručuje to, že sa pohár rozbije. Samotné rozbitie skla závisí od veľkosti chýb v ňom.“ Funguje to tak, že chyby sa pri vibráciách dostávajú do tlaku, ktorý spôsobuje praskanie. Nájsť takýto pohár však nie je jednoduché, pretože tieto mikroskopické nesúmernosti sú voľným okom neviditeľné.

Nezáleží však len na výške hlasu speváka, ale aj na hlasitosti samotného spevu. Čím hlasnejší je zvuk, tým silnejšie sa molekulami na sklo tlačí. V roku 2005 sa na kanáli Discovery Channel objavila televízna šou s názvom Ničitelia mýtov. Svoju pozornosť namierili aj na túto problematiku. Na pomoc si prizvali rockového speváka Jaimeho Venderu, ktorému sa pohár rozbiť podarilo.

Na dosiahnutie svojho cieľa však vyskúšal dvanásť pohárov. Silu jeho hlasu pri pokuse namerali na 105 decibelov. Pre porovnávanie uvádzame, že rockový koncert má v priemere 108 až 114 decibelov. Nie veľa ľudí má v pľúcach takúto silu. Po prvý raz bol na videu zaznamenaný dôkaz o tom, že hlas môže skutočne rozbiť sklo. Podobný princíp sa využíva aj v lekárstve pri rozbíjaní obličkových kameňov. Zvuk sa v tomto prípade nasmeruje na kamene. Tie sa pod tlakom zvuku roztrieštia.

Čistejší zvuk cez telefón

Za zmienku stojí aj technológia HD Voice, ktorú používa Orange. Sľubuje vyššiu kvalitu zvuku, pričom používateľ lepšie a výraznejšie počuje aj vyššie a hlbšie tóny – je to preto, že HD Voice zabezpečuje prenos hlasu v širšom frekvenčnom rozsahu (50 – 7 000 Hz). Na tv.sme.sk v čase, keď bol HD Voice úplnou novinkou, robili test, kde naša operná speváčka spolu s technológiou skúšala, čo vydrží vínový pohár. Čo myslíte, vydržal?

Zdroj: scientificamerican.comchem.purdue.edu, etrend.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií